Wpis z mikrobloga

#pasiekabarcola #pszczelarstwo

Spodziewałem się, że nie od samego początku będzie super, więc pierwsza przeżyta rojka nie jest dla mnie jakimś załamaniem ;-) W zasadzie to nie przeżyta, bo akurat nie było mnie w okolicy, przybyłem już na zobaczenie strat. Matka z opalitkiem wyleciała, więc teraz szukanie nowej nie będzie takie proste (dopóki jej nie oznakuje).
Przykro mi jedynie, że mimo dużej liczby pomocy ze strony kolegów pszczelarzy z Mikrobloga, i tak dopuściłem do rójki :/
Akurat miałem gotowy drugi ul, więc zrobiłem coś à la odkład, tj podzieliłem gniazdo na pół. 10 ramek z jednego korpusu trafiło do nowego ula, a 10 zostało w poprzednim.
Nie wiem czy to dobry pomysł po rójce. Zostawiłem w obu ulach po jednym ładnym mateczniku, ponieważ nie udało mi się stwierdzić czy jakaś matka w starym już się wygryzła. Mam nadzieję że dadzą radę :) Ramki były raczej uniwersalne, tj w obu ulach występuje miód, czerw, jakiś nakrop, etc. Nie wiem, czy mimo tego powinienem je dokarmiać, czy sobie poradzą.
Słyszałem, że z powodu braku pszczoły lotnej w takim odkładzie (prawdopodobnie cała wróci do swojego poprzedniego ula) dobrze jest im dostarczyć ramkę suszu wypełnioną wodą. Jako początkujący pszczelarz nie dysponuję ramką z suszem a więc nie wiem co z tym fantem począć...
Przyznam szczerze że nie ogarniam jeszcze świata pszczół na tyle, żebym liczył na jakieś super miodobranie w tym roku. Fajnie natomiast byłoby gdyby pszczoły przeżyły do wiosny w jakimś dobrym stanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 7
@Barcol: masz tylko jeden ul? Wg mnie mało, sam chcę spróbować ale to na drugi rok zapewne i chcę przynajmniej z 4 ule aby coś z tego było. Czytałeś jakieś książki przed zaczęciem?
@turok2016:
Od dwóch godzin mam dwa ule ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zdecydowanie mało, planuje dobić do 4 albo 5 przed zimą.
Nie czytałem książek, ale od roku jestem zapisany do związku pszczelarskiego i staram się regularnie uczęszczać na szkolenia i wykłady. Plusem jest mega-przystępne przekazywana wiedzy, a minusem, że zazwyczaj szkolenia wymagają jakiś tam podstaw żeby zrozumieć o czym mówią. Dodatkowo nie zawsze jest to wiedza praktyczna,
W książce Ostowskiej masz ładnie opisane jak dzielić rodziny, najprościej jest zrobić odkład wieczorem i przewieźć ul w nowe miejsce (minimum 3-4 km od pasieki) na około tydzień, dzięki temu lotna ci nie wróci do macierzaka.
Jakie masz te ule? wielkopolskie, warszawskie, dadanty? Skoro siedziały na 20 ramkach to nie dziwię się że w końcu Ci zwiały( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Barcol:
Nigdy nie słyszałem o wodzie w odkładzie, ale jeśli chcesz kombinować to...
Wez pędzelek i kubek z wodą, wyjmij jedną ramkę z nakropem i "pomaluj ją wodą". Zwiększysz w ten sposób zawartość wody w nim, pszczoły będą musiały go jeszcze przerobić czyli chcąc nie chcąc "napiją się".

A co do odkładów, to przeważnie jak robi się odkład to wywozi się go w miejsce oddalone od pasieki macierzystej o co najmniej
@Barcol: A i jeszcze jedna wątpliwość/sprawa(?) do rozważenia - jeśli nie wiesz w jakim wieku jest matecznik to go nie przekładaj, nie dotykaj, nie przesuwaj ramki na której jest, nie stukaj w ul, bo jeśli trafisz na histolizę matki to ją trafi szlag.

Wg mnie bezpieczniej byłoby to zaizolować (mam na myśli izolator ramkowy, nie klateczkę) i przy okazji łatwiej taką znaleźć i oznakować ;)
@gefrajter: Cóż, ciężko zgadnąć gdzie jest matecznik i jaki ma wiek, nie wyjmując ramki :/ Kiedy występuje ta histoliza? Nie mam takiego izolatora więc chyba będę musiał szukać matki po całym ulu :P

@cudny: wielkopolskie. Nie całe 20 ramek było obsiane pszczołami oczywiście :P Dołożenie korpusu z węzą i wymiana części ramek między nimi to była moją próbą poszerzenia rodziny, żeby jednak nie odlatywały. Nie wyszło :P
Teraz wiem, że
@Barcol: Histoliza zaczyna się 11. dnia życia jajka i trwa 24h. Mogą być odchylenia dlatego, przyjmuje się, że od 10 do 13 się nie zagląda do ula w którym jest matecznik.

To czy masz już jakąś matkę na wolności czy nie, a trudno ją znalezć, a jeszcze nie poznajesz nastroju bezmatecznego u pszczół (wachlują skrzydłami i buczą), oceń po matecznikach. Jak będzie wygryziony to znaczy ze już się uwolniła.

Jeśli twoim