Wpis z mikrobloga

#programowanie #csharp #java

Przy założeniu, że oba te języki znacie tak samo bądź obu nie znacie wcale i musielibyście ogarniać od zera (chodzi mi o biblioteki, składnię itd) i potrzebowalibyście zrobić coś webowo-multiplatformowego (czyli zarówno Linuxy jak i Windowsy mają z tym dealować - także po stronie serwerów), to czego byście użyli? Mamy teraz .NET Core, które ponoć działa już całkiem zgrabnie na Linuxach.

Opis wyżej.

  • Java 54.1% (60)
  • C# 45.9% (51)

Oddanych głosów: 111

  • 14
@Kotel_: Nie dopisałem. To ma być potencjalnie ogromny kombajn z przepastnym backendem. Nie jakieś małe, proste gówienko, gdzie wydajność i tak nie ma znaczenia w dłuższej perspektywie.
@Khaine: Dosyć ubogi ten Twój opis wymagań, ale moim zdaniem środowisko dotnetowe jest obiektywnie lepsze do systemów webowo-usługowo-bazodanowych. Jeśli chodzi o same składnie języków, to w ogóle bez dyskusji C# jest lepszy. Javowiec oczywiście tego nie przyzna, bo "muh Java".
@copychef: Pojedyncze operacje nie są tak obciążające aby się opłacało wrappować C++. Ale requestów na te operacje może być sporo. Po prostu ważne aby to szybko chodziło i nie zamulało bez potrzeby.
@copychef mądrzy javovcy mówią, że C# ma lepszą składnie, a Java community. I coś w tym jest. Choć osobiście przewiduje duży wzrost zainteresowania c#.
@Khaine jeśli to ma być kombajn to stworzył bym go z małych serwisów i do każdego mógłbym dobrać taka technologie jaka będzie najwygodniejsza + jakąś komunikacja (kolejki?). Trochę dodatkowej roboty na początku, ale potem bardzo procentuje.
@Yahoo_: Jakbym miał robić to o czym myślę, to zrobiłbym jakiś core do którego podpina się .dllki i każda .dllka robi swoje gówno we własnym wątku (pluginowa architektura). Przy czym wolałbym jednak aby to był monolit na jednej technologii do jednej rzeczy (przynajmniej w kwestii backendu), dla ułatwienia w przyszłości. Tak sobie gdybam po prostu, bo za jakiś czas w firmie będzie modernizacja i trwa dyskusja pomiędzy otwieraniem nowego projektu na
@Khaine: Jeśli nie znasz żadnego z tych języków to ja bym polecił Javę. W połączeniu ze Spring bootem można łatwo i szybko postawić apkę webową. Jeśli masz zespół i myślicie na czym by to postawić to jest potrzebny trochę obszerniejszy opis wymagań. C# jest nowocześniejszy jeśli porównywać z Javą. Plus dla Javy na pewno, że możecie niekoniecznie pisać w Javie, a w kotlinie, scali etc.
Jakbym miał robić to o czym myślę, to zrobiłbym jakiś core do którego podpina się .dllki i każda .dllka robi swoje gówno we własnym wątku (pluginowa architektura).

Ale czemu nie mikroserwisy? I tak będziesz musiał dbać o masę rzeczy jeśli chcesz dynamicznie podpinać dllki (zgodność wersji itp. itd.). Koniec końców kończy się to zwykle tak, że wcale nie masz elastyczności, na którą liczyłeś, bo za dużo jest zależności. A tak robisz sobie