Wpis z mikrobloga

Całkiem przypadkowo, na pauzę po rozładunku trafiłem na Norfolk and Suffolk Aviation Museum ( ͡° ͜ʖ ͡°) na początku myślałem, że to jakieś drewniane makiety na wystawce (z oddali tak wyglądały), ale stwierdziłem, że 'co tam' i nie było czego żałować.

Na początku samej wystawy natrafiamy na jednego z 436 Gloster Javelinów ( ͡° ͜ʖ ͡°) #!$%@? ma wymiary 16mx17m, daje ostro do wyobraźni - podobnie jak Electric Lightning (16,5m) również na wystawce. Ciekawostką jest również jeden ze zdobycznych samolotów argentyńskich z wojny o Falklandy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Miłym akcentem był pomalowany w polskie i czeskie barwy MiG-15, "dla uhonorowania naszych pilotów służących w RAFie".

Okazuje się, że w tych okolicach stacjonowała jedna z eskadr (?) bombowych latających na Lancasterach. Olbrzymia ilość pamiątek, elementów wyposażenia, kombinezonów, zdjęć, historii tychże pilotów właśnie. Z tych bardziej wzruszających i dających do myślenia był opis przy jednym z silników lub fragmencie bomby mówiący o tym, że należał on do Lancastera który doznał awarii silnika tuż po starcie, a po chwili samolot eksplodował z ładownią pełną bomb, zabijając całą załogę...

Z ciekawych rzeczy jeszcze - mnóstwo 'nieco' zniszczonych silników (w tym zdobycznych z wielu niemieckich maszyn) dających wyobrażenie o rozmiarach czy dokładności przedsięwzięć inżynieryjnych sprzed 70-80 lat.

I na koniec coś, co ostatnio na wykopie jest mocno eksponowane. Chodzi o upamiętnienie polskich żołnierzy (głównie pilotów) w tym kraju po wojnie. Na zdjęciu poniżej wszystkie (?) flagi sił sprzymierzonych, a przynajmniej tych najważniejszych. Z lewej strony przy pomniku - flaga amerykańska i brytyjska, na skrajnie prawym planie - flaga czeska. Polskiej brak.

Wstęp - co łaska, każdemu z okolicy serdecznie polecam przejechać się i poświecić godzinkę - dwie. Kawał dobrej historii.

#uk #lotnictwo #samoloty #historia (?)
Pobierz peszmerd - Całkiem przypadkowo, na pauzę po rozładunku trafiłem na Norfolk and Suffol...
źródło: comment_28WGZbKIeYfAJMVgiEk2bO0kaYukqVRW.jpg
  • 2