Wpis z mikrobloga

Arcyciekawa sytuacja, myślę że zakrawająca na manipulację (pewnie się nie dowiemy):

1. PiS chwali się zmianą ubóstwa skrajnego dzieci z 11,9% do 0,7% - czyli spadek o 11,2 punktów procentowych, czyli spadek o 94%.
2. PO (ustami prof. Rzońcy) podaje inne dane, akurat pod ręką jest 6%, które razem z 94% daje asumpt do twitterowych ataków.
3. ???
4. #gownoburza na temat obliczeń - https://www.wykop.pl/wpis/24910267/glowny-ekonomista-po-prof-andrzej-rzonca-liczy-pro/

Sami oceńcie, moim zdaniem to interesujący przyczynek do dyskusji o manipulacjach danymi - o tym temacie na pewno warto zrobić osobny wpis :)

#analizadanych #matematyka

#whatadata – analiza i wizualizacja danych, statystyka, ciekawostki z półświatka Data Science ( ͡° ͜ʖ ͡°)
źródło: comment_s9p6ZDM5z6XNZcrZPMdqWVUYOAQuDQm6.jpg
  • 14
Sami oceńcie, moim zdaniem to interesujący przyczynek do dyskusji o manipulacjach danymi - o tym temacie na pewno warto zrobić osobny wpis :)


@whatadata: To jest interesujący przyczynek do dyskusji o powszechnej w społeczeństwie ignorancji i braku podstawowych umiejętności matematycznych. Dr hab. Rzońca się skompromitował danymi, ale użytkownicy Twittera i Wykopu się skompromitowali ignorancją matematyczną.
@whatadata: W dupie to mam czytając wpisy pod tagiem #matematyka czy jakiś polityk lub jego ekspert manipuluje. Skończcie z tym beznadziejnym spamem z tym będę chciał poczytać o politycznej manipulacji to obejrzę wpisy pod #polityka. Nie mam ochoty pod tagiem #matematyka czytać o trywialnych zadankach z procentami.
Mnie uderzylo to, ze czlowiek nauki celowo zafalszowuje przekaz w mediach spolecznosciowych.


@whatadata: Ponieważ w tej chwili jest bardziej politykiem aniżeli naukowcem. Niestety, ale przypadków tutaj jest więcej, mogę przywołać choćby prof. Szyszko i jego odstające od naukowych opinii na temat kwestii związanych z polskim środowiskiem.

Nie będę bronić dr hab. Rzońcy, ale prawdodopodobne wydaje mi się że to dane pomylił przypadkowo, a gdy wyszedł mu absurdalny wynik to stracił gdzieś