Wpis z mikrobloga

Halo #warszawa. Byłam wczoraj w jednym z moich ulubionych miejsc w naszej pięknej stolicy i stwierdziłam, że fajnie byłoby się nim podzielić, bo naprawdę warte jest odwiedzenia, szczególnie jeśli mieszkacie na Wilanowie, bo stamtąd macie wręcz rzut beretem, a to idealne miejsce na randkę czy piwo w plenerze (co wy na to #wykopiwowarszawa / #rozowepiwo?) ( ͡º ͜ʖ͡º)

Rezerwat przyrody Wyspy Zawadowskie, bo o nim mowa, to rezerwat ornitologiczny utworzony w celu ochrony ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptaków występujących na tym terenie. Rezerwat obejmuje wyspy, mielizny, piaszczyste łachy, lasy łęgowe, łąki zalewowe, murawy napiaskowe oraz wody płynące Wisły.

Na położonych w rezerwacie wyspach i łachach piaszczystych gniazdują m.in. śmieszki, mewy siwe, pojedyncze pary mewy srebrzystej i czarnogłowej, rybitwy rzeczne i białoczelne oraz sieweczki rzeczne i obrożne. Szczególnie warta uwagi jest sieweczka obrożna. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, którego zasięg występowania ogranicza się głównie do Doliny Środkowej Wisły i kilku innych rzek. Notuje się tylko 300-400 par (!) w całym kraju. Jest to niepozorny ptaszek, który swoje gniazda zakłada w niewielkich dołkach w piasku. Jajka są żółtobrązowe, nakrapiane, bardzo dobrze wtapiają się w podłoże dlatego też trudno je wypatrzyć i łatwo można je niechcący zdeptać.

Jak tam dotrzeć?
ZTM: autobusami 163 i 164 – wysiadka na przystanku Syta. Mijacie z lewej strony Biedronkę (tu można się zaopatrzyć w prowiant i %) i dalej ulicą Zaściankową aż do Wału. Przechodzicie schodkami na jego drugą stronę i macie do wyboru dwie trasy – jedna poprowadzi was wąskim murko-mostkiem (miejscami będziecie mieli pod stopami kilka metrów do lustra wody, więc jeśli macie lęk wysokości to odradzam, naprawdę było to niezłe wyzwanie dla mnie przejść tamtędy), druga droga jest bezpieczniejsza i minimalnie dłuższa, ale wyprowadzi was bezpośrednio na plażę w pobliżu promu na Wawer (nie jestem w stanie stwierdzić czy teraz kursuje, być może w weekendy, koszt takiej przyjemności wynosił 5 złotych).

Z takich ciekawostek to tuż obok znajduje się plaża dla naturystów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W komentarzach wrzucam więcej zdjęć (są z tego i z ubiegłego roku).

Przy okazji zakładam tag #kwasnemiejsca, może jeszcze kiedyś tam coś wrzucę o fajnych miejscach w Warszawie lub okolicach.


#wilanow #ursynow #warszawa
kwasnydeszcz - Halo #warszawa. Byłam wczoraj w jednym z moich ulubionych miejsc w nas...

źródło: comment_9D79y2rCXQdfHz9grtqboNtp1CdGpO6g.jpg

Pobierz
  • 42