Wpis z mikrobloga

@Matias107 Kurde, boję się, że mój będzie zaraz wyglądał tak samo ( ͡° ʖ̯ ͡°) Zakładany pod koniec maja, na nawiezionej, tłustej ziemi (pod spodem sporo gliny), ruszył z oporami, z pomocą torfu (odkwaszonego), bo od południa słońce ostro dawało i ciężko było utrzymać nawodnienie. Zdążyłem skosić 3 razy (co tydzień). Od jakiegoś czasu traci soczystą zieleń i żółcieje (na dużej powierzchni, coraz bardziej widać coś takiego jak
@Matias107 Aha - koszenie to tu chyba nic nie daje. Żeby kosić, to trawa musi stać na tyle wysoko, żeby było co ciąć. Tutaj wygląda, jakby na dużym obszarze były żółte, cienkie źdźbła leżące przy ziemi. Co tu niby da koszenie? Równie dobrze możesz przejść się z odkurzaczem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@kurp: To nie jest tak prosta sprawa, trawnik wbrew pozorom to najcięższy w utrzymaniu element ogrodu. Zaczynając od podłoża, przez nawożenie, koszenie aż po podlewanie.
Jeśli trawnik ma więcej niż 2 lata, to należy mu się porządna aeracja (szczególnie jeśli gleba jest gliniasta).
Pora na wertykulację nie jest najlepsza, ale w przypadku takiego trawnika nie ma z czym czekać i wertykulować.
Po porządnej wertykulacji trawnik będzie wyglądał kilka razy gorzej, ale
@tymbool Dzięki za rady. A podpowiesz jeszcze, jaki nawóz stosujesz i dlaczego akurat ten?
Generalnie częstotliwością nawożenia (1/3tyg!) jestem zaskoczony. Stawiam pierwsze kroki, to mój pierwszy trawnik, ale teść twierdził, że po nawiezieniu tej warstwy dobrej ziemi o pierwszych nawozach będę mógł myśleć dopiero w przyszłym sezonie. Tymczasem skłaniam się ku teorii, że może faktycznie intensywne lanie na początku (kiedy były upały) i deszcze teraz mogły wypłukać z ziemi wartościowe składniki i
@kurp: Sorry, że tak późno ale pielęgnowalem trawnik i nie mialem czasu ;)
Nawozy zmieniam, żeby nie przyzwyczajać trawnika do jednego a po drugie różnią się delikatnie składem, więc uzupełniają się brakujące składniki. Obecnie sypie florowitem, efekty są zadowalające.
Częstotliwość nawożenia zależy od częstotliwości koszenia, kondycji murawy, pogody i oczywiście samego nawozu.
Gdybym był Tobą i dopiero co wysiał trawnik, to nie stosowałbym nawozów, woda i cierpliwość plus regularne koszenie i
@tymbool Sorry, że tak późno, ale troszczyłem się o trawnik ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kupiłem w końcu Agrecol w wariancie "przeciwko żółknięciu trawników" (czyli de facto marketingowe pierdu pierdu azot (N) 46%) i - nie chcąc nic zepsuć - sypnąłem połowę zalecanej dawki. Trudno wyizolować i ocenić wpływ tego akurat czynnika, bo to tylko jeden z wielu, ale moim zdaniem widać poprawę a na pewno widać odwrócenie trendu
Pobierz kurp - @tymbool Sorry, że tak późno, ale troszczyłem się o trawnik ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kupiłe...
źródło: comment_oXHKswlw14mjH0NMUjV5gq0rVpnbGCO3.jpg
@kurp: Bardzo ładny trawnik, widzę że dążysz do perfekcyjnego dywanu :) Odczekaj dwa, trzy tygodnie i dosyp znowu a potem we wrześniu już jesiennym.
Nie masz tam chwastów, darń jest równa, trudno z tego zdjęcia oceniać ale chyba troszkę nisko kosisz - jeśli robisz to regularnie co 3-4 dni to ok, ale przy koszeniu rzadziej powinieneś podnieść nóż - potem wdają się choroby grzybowe a to już przekleństwo :/
Generalnie to
@tymbool Koszę co tydzień, z nożem na 6,5. Wcześniej ciąłem na 4,5 ale jedna z moich amatorskich teorii "dlaczego zaczęło robić się żółto" mówiła o tym, że zostawiam za mało zielonego do akcji fotosynteza ;)

Z wysoka wygląda spoko, szczególnie od kiedy jej się poprawiło kolorystycznie, ale mam ciągle parę problemów. Mam np. duże okno od południa, pod którym mniej pada (dach) a na dodatek słońce się chyba odbija i wypala mi
Pobierz kurp - @tymbool Koszę co tydzień, z nożem na 6,5. Wcześniej ciąłem na 4,5 ale jedna z...
źródło: comment_LmhnDEg08ZHMlRptHHogUJCtcH4YXHpf.jpg
@tymbool Co do nawozów, to taki dokładnie miałem plan :) Wysypię resztę Agrecolu. A coś polecasz z jesiennych?

Przyjąłem Twoją radę odnośnie częstotliwości i odpuściłem długo działające nawozy. Uznałem, że z nimi niczego się nie nauczę i nie dadzą mi też szansy na reakcję/naprawianie błędów. Dziękuję :)