Wpis z mikrobloga

#epapieros #epapierosy #vapenation

Od niedawna mam parownik Melo III Mini w zestawie z iStick Pico i zauważyłem, że czasami lubi przeciekać. Liquid przelewa się do podstawy parownika (tej z wlotami powietrza). Dzieje się to tylko przy napełnianiu, a nie w trakcie użytkowania. Jak uzupełniam tanka (oczywiście nie przelewam go ponad brzeg), to czasami tuż po uzupełnieniu widzę, że poziom liquidu nagle spadł o tych kilka milimetrów i już wtedy wiem, że liquid jest na dole. Po obróceniu parownika liquid wylewa się wlotami powietrza.

Z czego to może wynikać? Za dużo liquidu wlewam? Zaznaczam jeszcze raz, że nie przelewam tanka ponad jego pojemność. Liquid nie wylewa się brzegami ani przez środek grzałki. Jego poziom nawet nie zrównuje się z brzegiem. Początkowo myślałem, że trafiłem na pechową grzałkę, albo że ją przepaliłem jakoś więc kupiłem nową, ale problem nadal występuje. Kupuję oryginalne grzałki 0,3 Ω Eleaf w lokalnym E-dymie w moim mieście. Grzałkę do podstawy dokręcam mocno, ale zauważyłem, że grzałki Eleaf nie mają żadnej gumowej uszczelki w miejscu przykręcania do podstawy. Jest jedynie jakiś metalowy oring. Może w tym leży problem? Są jakieś inne grzałki do tego parownika, które taką uszczelkę posiadają? Ktoś miał taki problem z tym parownikiem może? Jakieś rady?
  • 15
@Waspin: Ciężko będzie mi to jakoś sensownie sprawdzić, bo sytuacja nie powtarza się za każdym razem. Po prostu czasem się przeleje, a czasem nie. I w sumie nie widzę żadnej prawidłowości od czego to zależy. Może być tak, że przy odkręcaniu górnej nakrętki z ustnikiem odkręcam też minimalnie grzałkę, albo jakiś inny element? Mimo, że staram się tego nie robić trzymając mocno dolną część parownika w momencie odkręcania.

Znalazłem gdzieś na
@Fido2801: Dla mnie jak odkręcasz - zmienia się ciśnienie w tanku (znika próżnia) i to przelewa. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach są zawory "liquid flow" i one pomagają. Można np zagęścić lq ale to niefajne na grzałki znowu. Nie wiem fzy na bank uszczelnienie pomoże. Ale spróbować (o ile np masz taśmę w domu) nic nie kosztuje.
@Waspin: Taśmę będę musiał kupić dopiero. A przy odkręcaniu czy zakręcaniu parownika, mam jakoś zamykać, lub otwierać wloty powietrza (w Melo 3 Mini jest regulacja przepływu powietrza u podstawy)? Ma to jakieś znaczenie?
@Fido2801: ech, wolałbym jakoś być w stanie batdziej pomóc. Temat nie jest megastandardowy, rzadko się coś takiego trafia. Kiedyś na ijust, ale tam to się miażdżyły te białe oringi na spodzie grzałki jak się za mocno wkręcało albo się zsuwały na gwint i "wcinały".
@Fido2801 odkrecajac cap u góry wyrównujesz poziomy ciśnień. W chwili dokręcania znów do poziomów poniekąd się wraca i tym samym liquid jest pchany na grzałke, w chwili kiedy ciśnienie na duże po prostu się przelewa. Tak działo się np w kayfun przy napełnianiu, nie standardowo, od góry.
Sposob który na to działal, przynajmniej na kayfun :

Lejesz lq, ale nie do konca, zostawiasz milimetr lub dwa wolnego.
Następnie delikatnie cap góry nakręcasz.
@mmaraxx: Dzięki za odpowiedź, ale płyn nie przelewa się jakiś tam czas po napełnieniu tanka i zakręceniu ustnika. On się przelewa przeważnie już w trakcie napełniania, albo w trakcie zakręcenia górnej nakrętki (wtedy widać drobny i nagły ubytek w poziomie liquidu). Później jak się już przeleje, to w trakcie normalnego użytkowania nie przelewa się nawet kropla. To co opisujesz, to czynności już po napełnieniu i zakręceniu tanka, czyli - w moim
@Fido2801 nie, to jest czynnośc zamknięcia tanka. Przelewanie następuje w chwil zwiększenia ciśnienia czyli zakreceniu tanka. Nalewasz, jeden obrót capa, żeby die nie wylalo, do góry kołami szybko dokrecasz i powinno hulac
@mmaraxx: Na razie po dwóch próbach faktycznie nic się nie przelewa. Jak mówiłem - tank nie przeciekał za każdym razem, więc nie można jeszcze mówić "hop", ale zapowiada się dobrze :)