Wpis z mikrobloga

Właśnie zakładam działalność gospodarczą i nasłuchałem się o kontrolach, które wykonują urzędnicy w trakcie rejestracji jako płatnik VAT. Na czym polega taka kontrola? Firmę miałbym zarejestrowaną na adres rodziców, którzy mieszkają w innym mieście, więc przy takiej kontroli by mnie nie było. Na co powinienem się przygotować?

#firma #dzialalnoscgospodarcza #vat zawołam także @Konsultant_IFI: - prawdopodobnie zostanę Waszym klientem :)
  • 7
@polski: Dziękuję za odpowiedź. Ale w jakim zakresie jest to sprawdzenie? Czy wystarczy, jak spiszę z rodzicami umowę użyczenia lokalu, oni ją pokażą urzędnikom i tyle? Czy to nie rodzi jakichś nieprzyjemności?
@splasz: umowa wystarczy. Wydaje mi się że to zależy od urzędu i osoby sprawdzającej. U mnie było tylko pytanie "czy Pan xx tutaj prowadzi działalność. Tak. W takim razie do widzenia."
@splasz moja narzeczona na początku roku zakładała JDG i też była rejestracja do vatu. Po tygodniu od złożenia pisma przyszedł kontroler z US(uprzedzając telefonicznie) i zadał dwa proste pytania - jaka działalność i dlaczego płatnik vat. Trzecie pytanie, niestandardowe to kręcił nosem że na konkretnej nieruchomości cztery firmy i dwie spółki i to wszystko na VAT :p. Cała wizyta 10 minut i po trzech dniach zadzwoniła księgowa że wszystko git.
@splasz: mnie skarbówka na początku zakładania DG zawołała dwa razy: najpierw, aby potwierdzić adres w którym działalność została zarejestrowana, potem w sprawie rejestracji do VAT - musiałem przyjść do urzędu, wyjaśnić czym się zajmuję oraz przynieść dokument potwierdzający prawo do użytkowania lokalu (spisałem z rodzicami umowę użyczenia mieszkania, wyraźnie w niej zaznaczając, że z lokal pod podanym adresem służy wyłącznie do obsługi korespondencji firmowej, nie wykonuję w nim właściwej działalności). Plus