Wpis z mikrobloga

Widzicie tę krechę światła na zdjęciu? To moduł mieszkalny GENESIS I, wystrzelony na orbitę Ziemi przez prywatną firmę Bigelow Aerospace w 2006 roku.

Ten habitat wciąż znajduje się na orbicie, obecnie jakieś 500 km nad Ziemią i można go dostrzec gołym okiem, jak czasami przelatuje nad naszymi głowami. Dziś wpakował mi się na zdjęcie, które robiłem przez teleskop. Zdjęcie robiłem gwiazdom, więc teleskop śledził... gwiazdy. Czas naświetlania wynosił równo 30 sekund, dlatego GENESIS I zdążył wlecieć mi w kadr i wylecieć z niego w czasie jak zdjęcie się wciąż robiło, a gwiazdy są nieporuszone.

Co to za warunki pracy, że jakieś prywatne eksperymentalne stacje kosmiczne wlatują na zdjęcia! Ech, XXI wiek.

Pozdrowienia z nocnej zmiany w #oauj

#astronomia #pracbaza #problemypierwszegoswiata #kosmos
Al_Ganonim - Widzicie tę krechę światła na zdjęciu? To moduł mieszkalny GENESIS I, wy...

źródło: comment_durqeHIiWfjRWRa7Lis7Cl8evQeaDYM8.jpg

Pobierz
  • 16
@sinusik: Taki był akurat tor lotu habitatu i taka orientacja kamery. Kamera jest zwrócona tak, by w osi pionowej szła równolegle do południka :)

@Syntax: czekaj, poświece laserkiem i bedzie na nastepnej klatce ;)

@mactrix: EH PANOWIE ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@Al_Ganonim: Pewnie masz takich pytań sporo więc zakładam że masz też przygotowaną odpowiedź ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dałbyś radę polecić jakiś fajny amatorski teleskop do 5k? Czy mam uzbierać 50k i kupić coś porządnego xd
@Luntri: pytanie czy teleskop może być duży i gdzie będziesz go wykorzystywał najczęściej. Najlepiej jak @WilecSrylec: pisze, iemne niebo i jak największe lustro to wtedy jest fajnie. Nowa Synta 12 to mniej więcej ten przedział cenowy, zaś używana to może nawet 14" by się trafiła, z tymże to już rzadki widok na forumowych giełdach, bo zwykle ludzie takich teleskopów niechętnie się pozbywają. Synte 12 też na giełdzie znajdziesz za ciekawą
@art212 każdy zwykły smiertelnik to może sprawdzić. Nie od dziś istnieją aplikacje jak stellarium czy heavens-above a Ty się pytasz zawodowego astronoma skąd wie? ( ͡º ͜ʖ͡º)