Wpis z mikrobloga

Moja matka umiera, i mam zamiar przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić go całkowicie. Nie ma ona żadnego majątku, a narastają długi i niespłacone kredyty. Pytanie brzmi czy któraś z tych czynności ma wpływ na ewentualne dziedziczenie po jej rodzicach? Nie zamknę sobie ewentualnie drogi do otrzymania spadku po dziadkach, w momencie zrzeczenie się dziedziczenia po ich córce?

#notariusz #prawo #kiciochpyta
#spadek
  • 39
  • Odpowiedz
  • 10
Żadna z tych czynności nie ma wpływu na potencjalne dziedziczenie po rodzicach twojej matki.
  • Odpowiedz
@xardas060: dziedzicznie z dobrodzejstwem to mega #!$%@? do kwadratu. Niby w teorii dziedziczysz długi do wartości majątku i to jest prawda ale najciekawsze jest to, że komornicza gnida po dziedziczeniu z dobrodziejstwem odzyskuje dług z całego twojego majątku tam gdzie ma najprosciej. W skrócie masz 100k na koncie na stare lata i dziedziczysz dom o wartości 100k zamieszkany przez patologię z długiem 100k. Komornik nie będzie siębujać w sprzedaż domu tylko
  • Odpowiedz
@piastun:
bo taka jest istota dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli odziedziczyłeś majątek wart np. 15 tys. zł to w takim samym zakresie odpowiadasz za długi tj.d ługi w wysokości 15 tys zł. Instytucja takiego dziedziczenia nie polega na tym, że komornik może wziąć tylko ten majątek, który dostałeś w spadku, gdyż w chwili przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza twoja odpowiedzialność przeradza się w odpowiedzialność osobistą, co pozwala wierzycielom dochodzić roszczenia z
  • Odpowiedz
  • 3
@xardas060 odrzuć w całości. Oboeiązek sporządzenia spisu inwentarza spoczywa na tobie i jest kosztowny, a wierzyciele będą do ciebie pukać od razu. Szkoda stresu. Nie mam pojęcia jak to wpływa na dziedziczenie po dziadkach, ale jeżeli masz dzieci, to musisz odrzucić spadek w ich imieniu, albo przyjmą go z dobrodziejstwem.
  • Odpowiedz
@xardas060 lepiej odrzucić jeśli nie ma nic w spadku, albo zrobić spis inwentarza (ale nie wiem czy się da zrobić spis inwentarza na zero złotych wartości spadku). Jeśli chodzi o dziedziczenie po dziadkach to już jest chyba osobna kwestia.
  • Odpowiedz