Wpis z mikrobloga

"Operacja Panzerfaust"

500/600. Batalion Strzelców Spadochronowych SS i Pz.VI. Königstiger z 503. Batalionu Czołgów Ciężkich.

503. Batalion Czołgów Ciężkich – sformowany został w Neuruppin w maju 1942 roku. Jako trzeci batalion czołgów ciężkich Wehrmachtu miał zostać wyposażony w czołgi Tygrys Porsche i wysłany do Afryki Północnej wraz z 501. Batalionem Czołgów Ciężkich. Po tym jednak jak zadecydowano o anulowaniu produkcji Tygrysów Porsche jednostka musiała oczekiwać na dostawy czołgów Tygrys produkcji Henschla, po czym wysłano ją na Front Wschodni.
503. Batalion walczył na Wschodzie od grudnia 1942 roku do maja 1944 roku, początkowo wchodząc w skład Grupy Armii „Don”. Jednostka przeszła chrzest bojowy w styczniu 1943 roku, gdy starła się z jednostkami radzieckimi w ciężkich bojach w okolicach Stawropola. Batalion wziął później udział w Trzeciej Bitwie o Charków – ostatnim wielkim zwycięstwie Niemiec na Froncie Wschodnim. Wkrótce jednostka otrzymała rozkaz wsparcia Grupy Armii „Kempf” podczas Operacji Cytadela – Bitwy na Łuku Kurskim. Tygrysy jednostki dobrze radziły sobie z radzieckimi czołgami, jednak Niemcom nie udało się przełamać radzieckiej obrony.
Po Bitwie na Łuku Kurskim, jednostki używano jako „wozu strażackiego” – przerzucając ją na odcinki frontu, na których dochodziło do przełamania obrony. W styczniu 1944 roku Batalion dołączył do Pułku Ciężkich Czołgów Bäke, biorącego udział w ofensywie mającej oswobodzić okrążone wojska niemieckie w rejonie Korsunia. 34 Tygrysy Batalionu okazały się być użyteczne, aczkolwiek część z nich stracono w wyniku ognia sojuszniczego.
W maju 1944 roku jednostkę wycofano do Niemiec celem odpoczynku i uzupełnienia strat w ludziach i sprzęcie. Pod koniec czerwca batalion stanowiły dwie kompanie czołgów Tiger I Ausf. E i kompania czołgów Tiger II wyposażonych w prototypowe wieże Porsche. Po lądowaniu Aliantów w Normandii 6 czerwca 503. Batalion wyruszył na Zachód, docierając na front w lipcu.
Wchodząc do akcji 11 lipca weterani z Frontu Wschodniego szybko dowiedli swojej wartości, niszcząc 12 czołgów Sherman i zdobywając dwa kolejne podczas walk z jednostkami brytyjskimi i kanadyjskimi w okolicach Caen. 18 lipca rozpoczęła się jednak Operacja „Goodwood”, zaś stan 3 Kompanii zredukowany został do jednego Tygrysa z powodu bombardowań lotniczych. Tego samego dnia Tygrys Królewski 1 Kompanii został zdobyty przez Aliantów po tym, gdy staranował go Sherman Gwardzistów Irlandzkich. 2 Kopania zdołała przeciwstawić się Brytyjczykom i zatrzymać ich natarcie. 1 Kompania również wzięła udział w walkach, tracąc przy tym dwa kolejne Tygrysy Królewskie. Ostatnia bitwa Batalionu miała miejsce
11 sierpnia, gdy dwa Tygrysy zaatakowane zostały przez 30 czołgów Sherman – Niemcy stracili obie maszyny, alianci utracili 3 Shermany.
Po uzupełnieniu stanu jednostki samymi czołgami Tiger II, Batalion do końca wojny walczył na Węgrzech przeciwko radzieckiemu natarciu. Pomimo początkowych sukcesów jednostka poniosła ciężkie straty od ognia wroga. Do tego wiele czołgów Tiger II wyeliminowały awarie.
Jednostce przypisuje się zniszczenie 1700 czołgów wroga przy stracie 252 własnych maszyn. Liczby te są jednak kwestionowane przez historyków i archiwistów. Z niemieckich źródeł wynika jednak, iż to awarie, a nie czołgi wroga były największym przeciwnikiem jednostki; 503 Batalion stracił więcej czołgów z powodu awarii niż z powodu ognia wroga. Wielu niemieckich asów pancernych służyło w 503 Batalionie – wśród nich był Kurt Knispel, jeden z najlepszych czołgistów wszech czasów.

Budapeszt - Październik 1944r.

#ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria
wojna - "Operacja Panzerfaust"

500/600. Batalion Strzelców Spadochronowych SS i Pz...

źródło: comment_337v07CgfEhYtifURUKi1YCo61P9rXay.jpg

Pobierz