Wpis z mikrobloga

Mordeczki z #elektronika. Jak najtaniej, najprościej osiągnąć zamierzony przeze mnie efekt. Mam zasilanie 12v, chcę żeby działało normalnie a po wciśnięciu przycisku 0,5s jest prąd 0,5s nie ma. Powiedzmy taki włączany stroboskop dla Leda. Fajnie jakbym mógł ustalać częstotliwość, jeśli nie to jak najbliżej tego 0,5s. Interesuje mnie najprostsze rozwiązanie.

Ps. Źródło zasilania zostaje jakie jest, więc muszę sygnał przerywać "po drodze"
#kiciochpyta
  • 7
@TheDuck Zdałem sobie sprawe że niedokładnie opisałem problem. Czy ten układ sprawdzi się w takim przypadku: Źródło generuje powiedzmy 12v które już jest przerywane(załóżmy migająca 50razy/s dioda). Ja chcę żeby dioda cały czas migała, a po wciśnięciu przycisku 0,5s była zgaszona, a kolejne 0,5 migała jak wcześniej.
Jakbym ręcznie co 0,5s odłączał przewód z zasilaniem
@Ulica: Chyba się nie zrozumieliśmy ;)

Rozumiem, że masz jakiś sygnał sterujący diodą (PWM?) Ten sygnał puszczasz przez zestyki przekaźnika a do cewki układ czasowy sterowany przyciskiem. Tylko do zasilenia tego układu będziesz potrzebował stałego napięcia a nie tego, które powoduje, że dioda teraz sobie mruga.
@Ulica: Przekaźnik da radę skoro tylko ten przycisk miałby go załączać - czyli pewnie mniej niż 100 000 razy :P Myślę jednak że mosfet będzie lepszy - w pewnym sensie to taki przekaźnik a łatwo się go steruje z byle jakiego mikrokontrolera (który by łapał przyciśnięcia przycisku i sterował mosfetem).