Wpis z mikrobloga

Czy to Wam czegoś nie przypomina?

Okazuje się, że L.Kaczyński w rok 2007 przyznał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski ''Łupaszce'' dokładnie w dniu wizyty prezydenta Litwy w Polsce.
Oddział Łupaszki dopuścił się zbrodni wojennych na litewskich cywilach (ale zabijano też mieszane rodziny polsko litewskie).

#litwa #historia #neuropa #ukraina
  • 25
  • Odpowiedz
Oddział Łupaszki dopuścił się zbrodni wojennych na litewskich cywilach


@szurszur: Ale opisz całość i dlaczego #!$%@? tę wieś. Dobra? Ja akurat mam żonę Litwinkę i ona ma #!$%@? na naszą i swoją historię ale prowadźmy tę rozmowę w kanonach prawdy.
  • Odpowiedz
@skinnydog: W rewanżu za mord ze strony Litwinów, ale zdaje się nie z tej wioski. To nie zmienia faktu, że była to zbrodnia wojenna.

Poza tym tu nie o ocene tych zajść chodzi, ale fakt honorowania dowódcy dokładnie w dniu wizyty głowy państwa.
  • Odpowiedz
@syn_admina: Naprawdę?

Podczas amerykańskiej i brytyjskiej kampanii bombardowań Niemiec w czasie II wojny światowej ocenia się, że w wyniku tych działań śmierć mogło ponieść nawet do 400 tysięcy ludzi. Najbardziej znanym przykładem takiej strategii aliantów było bombardowanie Drezna z 13 i 14 lutego 1945 roku. W nalotach dywanowych skoncentrowanych na starym mieście użyto przede wszystkim bomb zapalających. Pożary wywołały burzę ogniową, która zniszczyła miasto. Całkowitemu zniszczeniu uległ obszar około 15 km2.
  • Odpowiedz
ale zdaje się nie z tej wioski


@szurszur:

23 czerwca 1944 roku 5 Wileńska Brygada AK zaatakowała zamieszkaną wówczas przez wojskowych osadników litewskich ufortyfikowaną wieś Dubinki. Przez zaskoczenie został zdobyty bunkier broniony przez litewskich policjantów. Złamano również opór stawiany polskim partyzantom podczas wkraczania do samej wsi[1]. Posiadając listy osób współpracujących z aparatem okupacyjnym, rozpoczęto akcję odwetową[2]. W Dubinkach śmierć poniosło od 21[3] do 27 mieszkańców wsi, w tym kobiety i dzieci[2].
  • Odpowiedz
@oydamoydam: No zapewne w sasiedniej miejscowosci mieszkały jakieś rodziny mieszkancow tej obok. To nic dziwnego i dzisiaj. Nie zmienia to faktu, że świadomie zabijano kobiety i dzieci, a sprawcy zbrodni na Polakach byli w innej miejscowości. Inny zagon odwetowy zabijał już głównie mężczyzn.

wojna była


@oydamoydam: No była co nie zmienia faktu, że to była zbrodnia wojenna, a w Polsce członkowie oddziału, który się tego dopuścił mają status bohaterów narodowych,
  • Odpowiedz
wojna była


@oydamoydam: łoł i to jest całe twoje wytłumaczenie? Jest wojna, więc hura zabijajmy umyślnie cywili, przeca wojnę mamy! No a potem lezie taki jeden z drugim krytykować stosunek Litwinów, czy Ukraińców do takich czy siakich postaci historycznych. ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz
@Ohmajgad: @szurszur:
Krytykuj jeden z drugim, śmiało. W kapciach przy komputerach łatwo jest moralizować.

W walce o utworzenie państwa żydowskiego Begin był zwolennikiem stosowania terroru. Brał m.in. udział w przygotowywaniu zamachu na Hotel Króla Dawida w Jerozolimie, w którym 26 lipca 1946 zginęło 89 osób (m.in. 41 Arabów, 26 Brytyjczyków, 17 Żydów). 27 kwietnia 1947 na jego rozkaz, w odwecie za wykonanie wyroku śmierci na członkach Ecelu, terroryści powiesili dwóch
  • Odpowiedz
@szurszur: Nie, tego nie powiedziałem.

Chodzi o to, że wojna to nie siedzenie przed komputerem. Nic nie jest na niej czarno białe. Popełnia się też błędy. Ale jeden błąd nie przekreśla całej walki. I tak jak Menachem Begin pomimo ewidentnych wpadek zachował status bohatera tak Łupaszki także nie można przekreślać z powodu incydentu wojennego, choćby nawet i takiego zbrodniczego.

Przecież nawet osobiście nie uczestniczył w ataku podczas, którego doszło do zbrodni.
  • Odpowiedz
Inaczej jest z UPA, oni są wręcz dumni ze swoich zbrodni. Usprawiedliwią je wyższą koniecznością, walką o niepodległość Ukrainy.


@oydamoydam: Kto oni? Kto jest dumny ze zbrodni? Wjatrowycz otwarcie mordowanie polskich cywili nazywa zbrodniami. Spiera się co do ich skali.
Oczywiscie znajdziesz prawicowa ekstreme, która nawet masakry przemieni w bitwy wyzwolencze, ale taka jest i u nas. Np. opinie Zawiszy i nie tylko o "Burym". Na kresach.pl pisali nawet o bitwie
  • Odpowiedz
Ale jeden błąd nie przekreśla całej walki. I tak jak Menachem Begin pomimo ewidentnych wpadek zachował status bohatera tak Łupaszki także nie można przekreślać z powodu incydentu wojennego, choćby nawet i takiego zbrodniczego.


@oydamoydam: Gdyby Łupaszka odegrał taka role po masakrze jak Begin to sam nie cisnałbym po nim. A sytuacji gdy walczacych w podziemiu mamy wielu to nie ma potrzeby aż tak eksponowac Łupaszki.
Może być lokalnie honorwany czy przez
  • Odpowiedz
@szurszur:

Kto oni? Kto jest dumny ze zbrodni? Wjatrowycz otwarcie mordowanie polskich cywili nazywa zbrodniami. Spiera się co do ich skali.


Odnosisz się tylko do tych moich argumentów, które są nieprecyzyjne i łatwo je podważyć. Zupełnie pomijasz inne niewygodne dla ciebie. Napisałem po prostu, że Ukraińcy i Wiatrowicz są dumni z UPA. A nie są? A jak są to UPA co robiła w 1943 ratowała Żydów?
To tak jakby Niemcy nie
  • Odpowiedz
@oydamoydam: Sam napisałeś o tym, że są dumni ze zbrodni to sie do tego odniosłem. Teraz zmieiasz sens tego co sam napisałeś.

Porównujesz morderstwo może kilkunastu niewinnych osób z ludobójstwem ponad stu tysięcy. Wstydu nie masz?


@oydamoydam: Ale tu nie o liczbe chodzi ale odpowiedzialnosc i obecnośc na miejscu zbrodni.
Łapuaszko ok, bo go nie było na miejscu zbrodni. Gdy zapytałem na miejscu której był Bandera i zrozumiałes, że się
  • Odpowiedz
@szczebrzeszyn09: No racja. Przyznaję, że też w pewien sposób relatywizuję zło, a zło trzeba nazywać złem.

Robię tak w przypadku Łupaszki, bo myślę, że nawet i ten boski sąd osądzając człeka waży uczynki dobre i złe. A jedna przewina nie może przeważyć wielu uczynków chwalebnych i pogrążyć człowieka w otchłani.
  • Odpowiedz