Wpis z mikrobloga

#katolicyzm #chrzescijanstwo
"Różaniec do granic" - nie wstyd Wam takie mambo dżambo odprawiać? Chyba tylko protestantyzm z odłamów chrześcijaństwa rozumie na czym to wszystko polega. Etos pracy, mówi Wam to coś? Z kolei katolicyzm - błaganie, zawodzenie, umartwianie się, proszenie o "łaski" i zbawienie jakiegoś koko dżambo z nieba i żyda z przed 2000 lat.
Ile byście się modlili, nic Wam to nie da - bo nic się nie dzieje bez akcji. Jeśli sami nie poprawicie swojego losu, nawet koko dżambo Wam nie da bo się na Was obrazi ;) Dawniej chodziłem za młodu do kościoła i nigdy nie potrafiłem zrozumieć tych stad baranów. Co niedzielę powtarzają wyuczone formułki jak jakieś zombie, te same rytuały, te same jęki i zawodzenia. Tymczasem nikt z nich nie robił nic, by poprawić swój los. Praca na etacie, alkohol, jedzenie, spanie i kościółek w niedziele, często na kacu.
  • 10
@fegwegw: lewactwo, bo potrafię sam myśleć? Jestem wolnościowcem, ludzie mogą robić co chcą, ale nie będę chwalić głupoty - wolę ją krytykować, mam do tego prawo jak i Ty masz prawo do krytyki mojej osoby. Jednakże, lewactwo? Wypraszam sobie... kto nie jest katolikiem to jest lewakiem? Hah...
@fegwegw: różnie się toczą dzieje i różne akcje wywołują różne reakcje -> z pozoru niewinny prowokatorski wpis, a byłbym dumny, gdyby choć jedna osoba "utraciła wiarę" pod jego wpływem. Religia to głupota, chociaż spełnia pożyteczne funkcje, jak spajanie społeczeństwa. Doskonale widać to na pogrzebach, komuś to pomaga, chociaż ja idąc na nie z musu, zastanawiam się do jakiego plemienia właśnie trafiłem.
Dla mnie religia to gwałt na logice i robienie #!$%@?
@DannyTheDog: Co ciekawe głównym zarzutem protestantów wobec katolików jest właśnie to, że niby nie doceniamy łaski i stawiamy na przestrzeganie przykazań. A tu proszę dostało nam się i z drugiej strony. Pozdrawiam.
P. S. Co do wywodów logicznych to polecam "Medytacje o filozofii pierwszej" Kartezjusza.
@friedrich88: paradoksalnie kościoły protestanckie opuszcza dużo większa liczba wiernych, ale wydaje mi się, że nadrabiają jakością. Katolicyzm zapomniał wiele cnót, na których wyrosła Europa. Między innymi właśnie etos pracy. Gdyby nie protestantyzm, UK i USA nie wyrosłyby, Niemcy byłyby dziurą. Właśnie tradycyjny model rodziny i praca przyniosły taki rozwój. Katolicyzm z kolei nastawia ludzi, że coś im się należy, jak to wymodlą. Najlepiej się pomodlić i położyć do góry brzuchem, samo
@DannyTheDog: Hmm, z tego co piszesz wydaje mi się, że powinna Ci się spodobać książka "Pieniądze. W świetle ewnagelii..." autorstwa księdza Jacka Stryczka (tego od szlachetnej paczki). On tam ładnie wyjaśnia, że nie chodzi o to, żeby być biednym i czekać na dary, ale zrobić dobry użytek z pieniędzy, które się ma.
A tak odnośnie Twojego zdania o poczuciu się wolnym, to czy mógłbyś sprecyzować, o jakie uczucie wolności Ci chodzi?
@DannyTheDog: No cóż, zasady (mam na myśli przykazania) Bóg dał ludziom po to, żeby nie niszczyli szczęścia swojego i innych.
Co do dogmatów, to osobiście nie odczuwam, żeby cisnęły w plecy :P Zresztą istotą dogmatów jest wyjaśnienie kwestii, które były źródłem jakichś tam wątpliwości, herezji i zamętów.
A co do piekła to ten cytat mówi sam za siebie: "A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi.