Wpis z mikrobloga

Witam, czy ktoś ogarnięty z hardware jest w stanie mi pomóc z dręczącą mnie odpowiedzią ?
Mam pamięć ram GoodRam DDR3 PLAY 4096MB PC1600 BLACK CL9 - (GY1600D364L9/4G). Napięcie dla tej pamięci wynosi zgodnie z specyfikacją techniczną 1,65V. Otóż w biosie napięcie pokazuje mi 1.5V. Włączony jest XMP profil, żeby pamięć działała na pełnych 800Mhz, więc zgodnie z załączonym obrazkiem, według CPU-Z również pamięć działa na 1.5V . W biosie absolutnie wszystko jest ustawione na Auto, nic manualnie nie zmieniałem. Czemu więc napięcie płyta podaje 1,5V, a nie 1,65V ?

#komputery #kiciochpyta #hardware może #it również ? #pytaniedoeksperta
Pobierz
źródło: comment_WHnmHvKjaLv0gNZQ5GfGnkqGg684uKkD.jpg
  • 11
@bi-tek szczerze mówiąc mógłbym, ale działa tak juz 3 lata... Może zrzut z biosu wolałbys zobaczyć niż cpuz. Podobno programy lubią przekłamywać. Co konkretnie zobaczyłeś nie tak ?
Z tego co ja widzę to wszystko chodzi jak powinno z ustawieniami domyślnymi. Ze specifikacji producenta te moduły chodzą na 1600MHz jak ustawisz to ręcznie w BIOS-ie tak jak @bi-tek już wspomniał - http://www.goodram.com/content/uploads/2014/02/GY1600D364L9S-4G_512x8.pdf
Widzę że masz tylko jeden moduł pamięci i dlatego pamięć chodzi w trybie "single channel". Dokup drugi żeby przejść na tryb "dual channel".
Masz starą wersję BIOS-a na płycie głównej, a z tego co widzę na stronie MSI
@lewekleonek
@bi-tek

Tak jak mówiłem w biosie włączyłem profil XMP i mam już te 1600. W moim pytaniu chodziło dlaczego na domyślnych napiecie podaje 1,5v a nie 1,65 ( lewekleonek podales zly link, to nie moje pamieci, moje sa bez s na koncu i maja 1,65v, zobacz co zalinkowalem we wpisie). A bios zaktualizuje, raczej nie bede mial z tym problemow
@selol: Generalnie DDR3 powinny mieć 1,5V lub 1,35V jak są LP także nie jestem w stanie ci na to odpowiedzieć, różnica taka że przy 1,65 pewnie by wiecej prądu tylko ciągły
@selol: rzeczywiście walnąłem się z linkiem do modułu ale z tego co widzę to parametry są takie same tylko ilość układów scalonych jest inna - tu jest ten dobry: http://www.goodram.com/content/uploads/2014/03/GY1600D364L9-4G_256x8.pdf
W takim razie spróbuj zaktualizować BIOS. Zobacz czy po aktualizacji nie pojawiły się nowe ustawienia XMP pamięci w BIOS-ie.
Pamiętaj, że załączenie trybu "OC" pamięci może zdestabilizować system. A wtedy będziesz miał mnóstwo zabawy z regulacją innych ustawień, przede wszystkim należy