Wpis z mikrobloga

@ShutUpGreg: Nie, jaki ma pobór energii - są takie mierniki, które wpinasz do gniszdka, żeby to sprawdzić. Z tym że produkcja nie zawsze będzie taka sama - to ma być wpięte do sieci czy na jakimś odludziu działać, gdzie tylko aku będziesz miał dostępne?
@Funky666: Tylko aku na odludziu... Ale laptopy zwykłe, tzn nie konkretne zawsze te same, tylko raz taki raz inny, dla gości, komórki, tablety. Powiedzmy interesuje mnie naładowanie 20 tabletów dziennie. Liczę na to że taki obraz przedstawi potrzeby i telefonów i tabletów.
@ShutUpGreg: to nie ma sensu, musiałbyś dobrać instalację do warunków letnich - wtedy w zimę nie da rady; albo do warunków zimowych - w lato będzie mocno przewymiarowana. Taki system autonomiczny nie spisze się w ogóle.
@ShutUpGreg: generalnie dla pv określanie uzysku ma jakiś sens w przypadku roku, a na pewno nie dnia. Taki panel 100Wp przy dobrych warunkach wyciągnie może średnią 60W w czasie tych 5,5 godzin. Czyli jakieś 330wh - dla zasilania 5V - 6600 mah. Ale to tak na szybko, mam nadzieję, że nie jebnąłem żadnego byka bo wstyd :P
@CichyBob: Ma sens, jeśli będą aku - wtedy nadmiar z lata/słonecznych dni będzie wykorzystywany zimą/w czasie deszczu. Przecież istnieją takie instalacje na świecie i nikt nie mówi, że nie mają sensu. Tyle że to spory koszt (akumulatory to chyba drugie tyle, co sama instalacja), ale jak nie ma innego wyjścia, to co zrobić?

@ShutUpGreg: Nie umiem tak policzyć, ale mogę Ci powiedzieć, że moja instalacja 2,7 kWp produkuje dziennie od
@Funky666: nie ma sensu. Aku mogą ci zmagazynować energię na parę dni, a nie na parę miesięcy. Kiedyś liczyłem taki skrajnie chory przypadek żeby zasilić w 100% gospodarstwo domowe na pv + aku, z tego co pamiętam to koszt takiej instalacji wynoisł ~300k. Powerwall zakłada magazynowanie zapotrzebowania dla domu na jeden dzień, koszt baterii - 11 000 $. Systemy autonomiczne na świecie istnieją, ale raczej nie opierają się na samej pv,
CichyBob - @Funky666: nie ma sensu. Aku mogą ci zmagazynować energię na parę dni, a n...

źródło: comment_Q5rwu1kdkthqHWVOU2oDq3l0cVdOCKd3.jpg

Pobierz
@CichyBob: Wiem właśnie, że aku są cholernie drogie, ale nie sądziłem, że aż tak :/ Nie chodzi natomiast o to, żeby przechowywały energię przez pół roku, tylko żeby wspierały instalację w dniach, kiedy produkcja jest niska (bo przecież zimą też słońce świeci). Ale przy takich kosztach to #!$%@? akcja :/

@ShutUpGreg: Do czego to w ogóle potrzebujesz? Gdzie w Polsce znalazłeś miejsce bez dostępu do energii z sieci? O_O
5-10% uzysku rocznego przypada na zimę


@CichyBob: Serio tak mało? Obstawiałem, że może z 20-30 ;o Z czego to wynika (przede wszystkim), z temperatury?

Czyli mniej więcej tak jak w Polsce.


@ShutUpGreg: Nie doczytałem, myślałem, że o Polsce mówisz :) Ja to bym chyba zainwestował w agregat, jeżeli koszt paliwa byłby w tym przypadku uzasadniony. No chyba że miałby chodzić 24/7, to wtedy trochę bieda :(
@CichyBob: Hmm, ja sam zauważyłem, że jak jest za gorąco, to panele nie dają rady - wiatr i maks 20-22 stopnie w cieniu to chyba idealne warunki. Ale nie przeżyłem jeszcze zimy z panelami, dlatego pytam :) Spodziewałem się, że zbyt niska temperatura też może stanowić problem, czas nasłonecznienia - wiadomo, biorę na to poprawkę. Ale właśnie o kącie padania słońca nie pomyślałem, dzięki :)