Wpis z mikrobloga

Z nudów postanowiłem spróbować co się zmieniło w systemach #linux od kilku lat. Kiedyś używałem #ubuntu a teraz postanowiłem zainstalować #mint . Ogólne wrażenia po kilku dniach używania:
Na minus:
1. Problemy ze wskaźnikiem myszki. Zostawały po niej ślady na nieaktywnych oknach.
2. Wszystko chodzi dużo wolniej niż na win10
3. Co każdy krok i uruchomienie czegoś trzeba podawać hasło co jest strasznie frustrujące.
4. Do tej pory aplikacje których nie ma w menadżerze wgrywa się komendami które trzeba wyszukać w internecie.
5. Włączyłem przypadkiem aplikacje do czytania (taka funkcja pomocy) i za nic nie mogłem jej wyłączyć.
6. Aplikacje do odczytu temperatury pobrane w menadżerze są niby zainstalowane a włączyć ich nie można bo wyszukiwarka nie widzi.
Na +:
1. Bardzo mi się podoba konsola
2. Livecd

Ogólnie chciałem przejść na linuksa do korzystania z internetu a win10 mieć do programów. Ale to nadal jest większa męka jak korzyść.
  • 18
@NewGuy:
1. no cóż Xy sie czasem jebią
2. tu sie nie wypowiem bo u mnie na tym samym lapku ubuntu i winda chodzą tak samo
3. co ty kurde robisz? grzebiesz w systemie? bo hasło jak używa się to nie trzeba.
4. no cóż. to część nauki tego systemu ;/
5. polecam man albo f1 zazwyczja jest nieźle
6. ZGŁOŚ TO NA STRONIE PROJEKTU (może ktoś naprawi)
---
1. to
3. Co każdy krok i uruchomienie czegoś trzeba podawać hasło co jest strasznie frustrujące.


@NewGuy: XD jeżeli to jest dla ciebie problem/minus to jesteś marzeniem dla hackerów/malware.

4. Do tej pory aplikacje których nie ma w menadżerze wgrywa się komendami które trzeba wyszukać w internecie.

Masz synaptica, jak bashfu jest jeszcze słabe, działa całkiem spoko.

2. Wszystko chodzi dużo wolniej niż na win10

A to akurat jest dziwne ale podejrzewam, że
@wytrzzeszcz
3. Przez pierwsze dni ciągle były jakieś aktualizacje lub wgrywanie programów. Ale i tak próbowałem znaleźć rozwiązanie aby nie wpisywać tego ciągle i nie znalazlem.

A co do livecd to ja mam wgranego normalnie i wolno chodzi, plus za to że można zobaczyć przed instalacją.
@a231 dokładnie mam wersję Cinamon
@Jaraz z tym rokiem jeszcze bym poczekał. Uważam że znam się całkiem spoko na komputerach a mam z tym systemem problemu to co mają powiedzieć ludzie którzy z windowsem sobie nie radzą ;)
Hasło muszę nawet wpisywać jak odpalam chrome :P


@NewGuy: to coś zdecydowanie jest nie tak. Działając w userspace nie powinno być ci potrzebne hasło do niczego.
3. Co każdy krok i uruchomienie czegoś trzeba podawać hasło co jest strasznie frustrujące.


@NewGuy: Tylko do rzeczy wymaganych przez admina. Jak dla mnie na plus, w windzie nawet już się nie zwraca uwagi na to co się wykonuje jako admin a co nie i potem masz takie gówna szyfrujące ludziom dyski uruchamiane przez nich samych. W linuksie po za katalog domowy nic ci nie wyjdzie.

Uważam że znam się całkiem
@a231: @NewGuy: @hepihipi:

A to akurat jest dziwne ale podejrzewam, że masz Cinamona a on ostatnio strasznie zmula


W cinnamonie jest dosyć długi domyślny czas animacji okien (175-200 ms). Jak to obniżysz to uczucie "ślamazarności" znika, wiem co mówię bo na cinnamona przechodziłem z Xfce, a wcześniej z Mate