Wpis z mikrobloga

Dziś o szóstej rano wystartował najdłuższy maraton w polskich górach - BUT 305 Challange. Jak można z nazwy wnioskować - do przejścia jest 305 kilometrów po górach Beskidu Małego, Makowskiego, Żywieckiego i Śląskiego. Zawody są w stylu self support - czyli podobnie jak ostatnio mogliśmy widzieć na zawodach rowerowych z #mrdp - czyli nie ma pomocy od organizatora, można korzystać z wszystkiego co po drodze, można korzystać z pomocy znajomych. Zawodnicy na dojście do mety mają 76h - czyli nieco ponad 3 doby.
Zawody w tym roku mają wydłużoną trasę - rok temu było to "zaledwie" 260km (68h limitu), ale że rok temu doszło aż sześciu zawodników do mety (wcześniej w dwóch edycjach łąćznie udała się ta sztuka zaledwie trzem), to chyba uznali że czas podwyższyć poprzeczkę.
Sama trasa jest cudowna - z 90% to trasy górskie i leśne, często o sporych przewyższeniach - asfalty i szutry są ograniczone do minimum. Dodatkowo trasa wchodzi na każdy w zasadzie ważny szczyt w okolicy - może poza Czupielem - najwyższym szczytem Beskidu Małego.

Tutaj można oglądać na żywo jak sobie zawodnicy radzą: http://but2017.legendstracking.com/#

Pogoda jest świetna, więc zapewne po imprezie będą setki świetnych zdjęć z trasy. :)
#ultratrail #gory #beskidy

PS. Uwielbiam poczucie humoru organizatorów, że na 300km trasy zawodnicy mają 800-metrowe podejście na Skrzyczne :)
Ragnarokk - Dziś o szóstej rano wystartował najdłuższy maraton w polskich górach - BU...

źródło: comment_R5WUReggWwIR71f7sNX095vAzXabmneE.jpg

Pobierz
  • 35
@ladzik:
Wiadomo, zawsze odległość brutto wychodzi nieco więcej, zresztą ostatnio zmieniali przebieg w Górach Bystrzyckich, więc jeśli byliście w obecnym roku, to 440km już aktualne nie było - teraz jest z tego co kojarzę ponad 450. :)
@Ragnarokk: Wariaty ;)
Patrzę na listę startową i nawet sporo ich tam. Co więcej, nawet jakaś pani biegnie.
Na takim czymś to już się chyba śpi, co nie? Bo nie wyobrażam sobie biec / iść przez 3 doby...
@hard1:
Tutaj masz wywiad z zeszłorocznym zwycięzcą: http://napieraj.pl/kamil-klich-ultra-dzieli-sie-na-krotkie-czyli-100-120-i-dlugie-czyli-150-plus/ - numer 13 w tym roku :)

Wycinając to, co odpowiada na Twoje pytanie:

Spałeś?

Troszkę. Odpoczywałem jakieś 30 minut w schronisku na Hali Boraczej, w tym było 15-20 minut spania. I tak samo w schronisku pod Baranią Górą.


Więc zasadniczo się nie śpi. Krótkie drzemki by nie dostać kompletnego #!$%@? - przy czym one są dość skuteczne na krótką metę.
Przy czym
@Ragnarokk: Kurde dziś o 6 rano, przegapiłem. Ale w sumie nie mam daleko, zaraz się spakuję i wyruszam. Te parę godzin stracone nie zrobi mi przecież większej różnicy :-D
@Ragnarokk: Na pogodę to nie mogli narzekać ;)
Przeczytałem ten wywiad i ciekawe, że robi stosunkowo niewielki kilometraż (jak pod takie zawody). Zawsze myślałem, że pod długie ultra to już trzycyfrówka w tygodniu musi być. A tu 3-4 biegi w tygodniu i gość daje radę nie tylko przebiec, ale i wygrywać.
@hard1:
Właśnie pod długie (a zarazem wolne) ultra to raczej mniejsze znaczenie ma kilometrówka, a większe wytrzymałość mięśni i stawów. Przynajmniej takie ja mam odczucia :)
Tutaj aby przejść całość wystarczy średnia 4km/h. Czyli tempo spaceru z babcią. Ale jak złapiesz jakiś uraz przeciążeniowy, to po 50h nie dotrzymasz babci kroku. Natomiast jeśli startujesz w Ultra 50-100 to kończysz imprezę w jakieś 5-15h.
@Ragnarokk: No ma to sens (ja doświadczenia w tu niestety nie mam - maks biegiem zrobiłem płaski maraton i póki co nie wyobrażam sobie nawet kilometra więcej :P ).
@Ragnarokk Teraz na poważnie. Szacun za samą próbę podjęcia wyzwania. Z tego co piszesz trasa wydłużona o prawie 20% więc pytanie czy ją ktokolwiek ukończy.
Kto to organizuje?
@hard1:
Ja właśnie jestem zawodnikiem, że maraton biegiem to dla mnie o dużo za dużo, ale 100km po górach bardzo spokojnym tempem to zazwyczaj daję radę. Ale wiadomo, że w porownaniu z tymi to jest lajkonikiem.

@Akwer:
To jest część większej imprezy biegowej - Beskidy Ultra Trail. Jest tam dużo innych tras - między 20 a 130km. Te zawody wyszły spontanincznie - kiedyś zrobili trasę na jakieś 200km i miala
@Ragnarokk: Powiem Ci że robi to wrażenie. Co prawda w mojej ocenie to czyste szaleństwo ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Cóż chapeau bas i życzę chłopakom jak najlepiej.

p.s. ciekawe co oni rozumieją przez rzucenie do kolegi: "idziemy się przebiec?" ( ͡° ͜ʖ ͡°)