Wpis z mikrobloga

Test Intel Core i5-8400 vs AMD Ryzen 5 1600

Link do pełnej publikacji, gdzie znajdziecie więcej naszego marudzenia, wykresów FPS, poboru mocy i skalowania z modułami RAM:
https://www.purepc.pl/procesory/test_intel_core_i5_8400_vs_amd_ryzen_5_1600_wojna_szesciu_rdzeni

Doberek w ten średnio lubiany dzień tygodnia, jakim jest poniedziałek. Większość z was już lada moment wychodzi z pracy czy szkoły i zmierza do domu, a my dodatkowo mamy nową publikację na osłodę. Kilka dni temu zajmowaliśmy się najnowszymi procesorami Intel Core i5-8600K oraz i7-8700K, a teraz przyszła pora na mniejszego i zablokowanego brata. Mowa oczywiście o Intel Core i5-8400, który zestawiony został z konkurencyjnym AMD Ryzen 5 1600. Nie przynudzając dalej - jest moc! Intel Core i5-8400 wyrasta na najbardziej opłacalny procesor obecnej generacji, dokonując w średnim segmencie krwawej rewolucji, jaką niedawno przeprowadził Pentium G4560 w kategorii budżetowej.

Cała dotychczasowa hierarchia układów została zburzona, nastaje nowy porządek, bowiem Intel obusiecznym mieczem wymierzył zabójczy cios konkurencji i poprzednim seriom Core. Najsłabsze sześć rdzeni w wykonaniu Coffee Lake bardzo pozytywnie zaskakuje, ponieważ bazowe taktowanie tego modelu wbrew pozorom nie wynosi 2800 MHz, lecz 3800 MHz nawet pod pełnym obciążeniem (przy mniejszym wykorzystaniu wskakuje 3900-4000 MHz). Co więcej - żeby utrzymać takie wartości, wystarczy boxowy system chłodzenia. Otrzymujemy zatem mocarny pojedynczy rdzeń i wysoką wydajność wielowątkową. W programach użytkowych walka z dwunastowątkowym Ryzen 5 1600 jest zaledwie wyrównana, niemniej w grach przewaga Intela miejscami bywa miażdżąca. Procesor AMD dzięki możliwości podkręcenia, ostatecznie nieco lepiej wypada w zastosowaniach półprofesjonalnych, ale różnice trudno nazwać gigantycznymi. W grach komputerowych Ryzen 5 1600 OC trochę nadgania, jednak górą nadal pozostaje Core i5-8400, który najczęściej rozkłada na łopatki także... Ryzen 7 1800X OC oraz Core i5-7600K OC, przeważnie orbitując w okolicy Core i7-7700K OC (!). Sześć rdzeni, dodatkowy cache L1/L2/L3 i wysoki zegar fabryczny sprawiły, że mamy nowego króla w kategorii wydajność/opłacalność. Cena startowa sześciordzeniowego Intel Core i5-8400 jest identyczna, jak czterordzeniowego Intel Core i5-7400, wynosząc 182 dolary amerykańskie. Różnicę 100 złotych zdecydowanie warto dopłacić, rzecz jasna pod warunkiem, że składamy zupełnie nowy zestaw, ponieważ aktualizacje stosunkowi świeżych pecetów zawsze trzeba rozpatrywać indywidualnie. Wracając do kwestii opłacalności - przed kilkoma dniami w większości sklepów procesor można było znaleźć za 785 złotych, dzisiaj to najczęściej 820-830 złotych, ale oferta wciąż jest atrakcyjna. Problemem są jednak płyty główne, bowiem do przyszłego roku nie zobaczymy tańszych propozycji niż konstrukcje oparte o chipset Z370. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Jeśli jesteście czegoś ciekawi to pytajcie śmiało! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#purepc #pcmasterrace #komputery #hardware #intel #technologia
PurePCpl - Test Intel Core i5-8400 vs AMD Ryzen 5 1600

Link do pełnej publikacji, ...

źródło: comment_cU5rdDBYuGBXN17Jizs8hKdCX1GK7CKN.jpg

Pobierz
  • 14
@Armo11: O wszystkim można tak powiedzieć. Cena procesora to jedno, środowiska to drugie. Teraz pozostaje czekać na resztę płyt w przyszłym roku lub producentów pokroju ASRocka, który ponownie może coś nieoficjalnie namieszać jak to ma w zwyczaju.
No to już nie ma sensu kupować ryzenów o gier jak na razie, o ile komuś chce się czekać na Coffee Lake


@Christophy: Jak już czekać to lepiej poczekać na ice lake z nową podstawką.
@PurePC_pl: No to nieźle się podjarałem szczerze mówiąc. Myślę, czy w lutym-marcu czegoś nie poskładać, powinny już być płyty na B i może jakoś cenowo się uspokoi. Byle tylko RAM nie był rekordowo drogi i można poskładać naprawdę fajną bazę.