Wpis z mikrobloga

https://www.wykop.pl/wpis/27331373/tak-w-wiekszosc-wyglada-zycie-obcokrajowca-w-polsc/
Co ja czytam?

Polacy są jednym z najbardziej jak nie najbardziej rasistowskim, ksenofobicznym społeczeństwem cywilizacji zachodniej.

To powiem tyle:
W latach 80-tych miałem na studiach czarnego kolegę. Z Zairu pochodził. "Taki dobra człowieka"...
Pamiętam, że chociaż wyróżniał się na plus spośród innych studiujących Murzynów, to swoje przeszedł. Jacyś pierwszoroczniacy w akademiku po pijaku zaciągnęli go pod prysznic piętro niżej, "żeby brudasa umyć". Skończyło się skandalem, chłopaków wyrzucono z akademika, groził im wylot z uczelni ale ostatecznie się z jakimiś - tam naganami utrzymali.
Po kilku latach (ale nadal wczesne 90-te) spotkałem go w Warszawie i umówiliśmy się na pogawędkę. Chłopak osiedlił się w Polsce, ożenił, został dyrektorem handlowym w jakiejś spółce handlującej talerzami. Ponieważ wiedziałem, że miał siostrę w Belgii i możliwość osiedlenia się tam, zapytałem wprost dlaczego tego nie uczynił. Problemów językowych nie miał, różnica poziomów życia tu i tam wówczas była dość drastyczna - więc dlaczego?
Odpowiedź mnie zszokowała.
- Słuchaj Krzysiek. Z prostego powodu. W Polsce rasizm jest mniejszy.
- No jak to możliwe? Przecież umyli Cię?
- Tak. Ale idioci są wszędzie. W Belgii by mnie co prawda nikt nie umył, ale zawsze byłbym człowiekiem drugiej kategorii. A tu, w Polsce, jestem traktowany normalnie. Nawet dyrektorem mogę być i nikt z tego powodu problemów nie robi.
#ksenofobia #4konserwy #neuropa #rasizm #polska
  • 12
  • Odpowiedz
@krzychol66: ziom szkoda Twojego czasu. Trzeba być realistą. No nie da sie sprawic aby w 38 mln kraju każdy był normalny. Nie tylko Polska ma z tym problem. Orwell chociaż był lewicowcem i socjalistą to już dawno sie dziwił, ze w każdym kraju istnieje niezrozumiała grupa spoleczna, ktora krzywi sie na widok godła, z pogardą wysł#!$%@? hymnu a na każdą pozytywną informacje odnosnie swojej ojczyzny zaraz wyszukuje 5 negatywnych.
To jest
  • Odpowiedz
ale co tu jest bajką? Że obcokrajowiec czuje sie swietnie w Polsce?

@Lord6Infamous: No jak się czuje w Polsce świetnie to super, cieszy mnie to niezmiernie ale wracając do autentyka:

Pamiętam, że chociaż wyróżniał się na plus spośród innych studiujących Murzynów, to swoje przeszedł. Jacyś pierwszoroczniacy w akademiku po pijaku zaciągnęli go pod prysznic piętro niżej, "żeby brudasa umyć". Skończyło się skandalem, chłopaków wyrzucono z akademika, groził im wylot z uczelni
  • Odpowiedz
@PabloFBK: Sprawa jest prosta jak budowa cepa: człowiek, znając realia polskie i belgijskie, nawet po bardzo nieprzyjemnym incydencie w Polsce (na PW trochę czarnych wtedy studiowało, a tylko on został tak drastycznie potraktowany, w każdym razie ja nie znam drugiego przypadku), wolał mieszkać w Polsce w gorszych warunkach materialnych ze względu na mniejsze nasilenie rasizmu. Ergo: w postępowej europejskiej Belgii było znacznie gorzej.
Mi to wówczas mocno dało do myślenia. I
  • Odpowiedz