Wpis z mikrobloga

Polskie Radio wyemitowało audycje gloryfikująca "Burego" gdzie uzasadniano dokonane przez niego pacyfikacje.

Dla wielu ludzi postać Romualda Rajsa "Burego", jest uważana za kontrowersyjną, z czym nie zgadza się gość audycji. – To był bardzo dobry żołnierz i dowódca. Brał na siebie odpowiedzialność i wykonywał rozkazy – tłumaczyła Ewa Szakalicka. - Najczęściej jest atakowany za pacyfikację skomunizowanych, białoruskich wsi, nie zapominajmy jednak o tym, że ludność jaka tam mieszkała współpracowała z sowieckim okupantem, z którym walczyło z kolei polskie wojsko - dodała reżyserka filmu.

Film "Podwójnie wyklęty", opowiadający o kpt. Romualdzie Rajsie "Burym" zdobył aż trzy nagrody na IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.


Widywałem już przypadki gdy mordy na Polakach uzasadniano za pomocą dokładnie tych samych argumentów.

http://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/1882907,Nagonka-na-kpt-Romualda-Rajsa-trwa-do-dzis

#neuropa #historia #bury
  • 20
@szurszur: .

Z rodziny Nikity Niczyporuka zginęła; jego żona Maria i troje dzieci; Piotr, Michał, Aleksy. Wymieniona Maria Niczyporuk zmarła w następstwie postrzału lub poparzeń w szpitalu. Córka Marii Niczyprouk zeznała, że „matka nie poszła na zebranie, bo nie chciała zostawić samych dzieci, a ponadto obawiała się, że na zebraniu, będą wywozić na roboty”. Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków – nie ochrzczone, 7 - dniowe dziecko, gdyż matka zostawiła
@dertom: Już jakiś narodowy historyk przekonywał kiedyś na portalu kresy.pl, ze tam doszło do bitwy i ofiary były przypadkowe.

#!$%@? mnie gloryfikacja Burego, mamy tylu wspaniałych bohaterow w naszej historii a czesc narodowcow sie jara zwykłym patusem


@Lord6Infamous: Bo nie warto. Przez lokalnego watażkę fundujemy sobie idealny temat dla rosyjskiej propagandy aby napuszczać Białorusinów na Polaków. Gdyby to był przywódca głównego ruchu niepodległosciowego podziemnej Polski to wtedy można się go
@szurszur: Pozwoliłem sobie skorygować tekst reżyserki, wyobrażając sobie, co mogłaby być powiedzieć np. Leni Riefenstahl. Skowyt prawackich mord obiegłby chyba cały świat.

Dla wielu ludzi postać SS Brigadenfuhrera Otto Rascha, jest uważana za kontrowersyjną, z czym nie zgadza się gość audycji. – To był bardzo dobry żołnierz i dowódca. Brał na siebie odpowiedzialność i wykonywał rozkazy – tłumaczyła Leni Riefenstahl. Najczęściej jest atakowany za pacyfikację polskich wsi, nie zapominajmy jednak o
@szurszur: W oddziale Burego był taki, który ludzi z podpalonych przez swoich kolegów chałup wyciągał. Gdy go spytali na procesie, dlaczego to robił, odpowiedział "Bo jestem człowiekiem". To jest bohater do czczenia. (I muszę pogonić tych, którzy obiecywali zrobić o nim materiał).
@terion: Mnie trochę dziwi. Tak samo nazywanie NSZ owców najwiekszymi bohaterami co jest szkodliwe, bo jak za takich uznać ludzi, którzy nie podporządkowali się władzy w Londynie. W swoim pisemku uznawali nazistowską eksterminacje Zydów za pożyteczną. Przecież jak ktoś to umiejetnie rozegra to może zrobić międzynarodową kampanię przeciwko Polsce.
Aż się dziwię, że Rosjanie to przegapili, bo wczęsniej nawet drobnych rzecz sie czepiali. Ale być może szykują to na frontalny atak.
@szurszur:
Spójrz na paski TVP i pomyśl jeszcze raz czy cię to dziwi
(,)

Moim zdaniem to efekt czystek w IPN i zatrudnianie radykalnych prawicowców.

Nie tylko w IPN... A poparcie rośnie i cały kraj jedzie coraz bardziej na prawo.
@dertom: Wiele - kontekst, metody, wybieranie ofiar
@szurszur: Ale masz świadomość że to była wojna i faktem jest że w tamtym rejonie ludność często współpracowała z komunistami i brała udział w atakach na wojsko polskie w 39 roku. Często też we wioskach były uzbrojone oddziały partyzantki radzieckiej. Nie wszystko jest białe i czarne
Ale masz świadomość że to była wojna i faktem jest że w tamtym rejonie ludność często współpracowała z komunistami i brała udział w atakach na wojsko polskie w 39 roku. Często też we wioskach były uzbrojone oddziały partyzantki radzieckiej. Nie wszystko jest białe i czarne


@ediz4: W tej wiosce był oddział partyzantki radzieckiej?
A jak obrońca UPA będzie tłumaczył pacyfikację wsi wspołpracą niektórych Polaków z komunistyczna partyzatka albo udziałem tychże w
@szurszur: Nie wiem. Nie czytałem meldunków Burego. Informację o współpracy się jednak pojawiają. Oddział partyzantki był w wiosce spacyfikowanej przez Łupaszkę a jego również traktuje się identycznie. Co oznacza według Ciebie wyrozumiały? Trzeba znać kontekst sytuacji aby wydawać sądy tego typu. UPA nie ma czym tłumaczyć pacyfikacji - nie było tam ani państwa Ukraińskiego ani Polskiego bo byliśmy pod okupacją. Do tego sami współpracowali długo z nazistami. To było zwykłe zaplanowane
@szurszur: Co ciekawe

w maju 1945 r. komendant Obwodu AK-AKO Bielsk Podlaski w następujący sposób scharakteryzował sytuację na zamieszkiwanych przez ludność białoruską terenach powiatu bielskiego:

Ludność białoruska w olbrzymiej większości sprzyja sowietom i PKWN-owi. Do Polaków odnoszą się wrogo. W wypadku przejścia oddziału samoobrony przez wieś białoruską dziesiątki donosicielów [styl] biegnie z meldunkami do Milicji O[bywatelskiej]. Są miejscowości, przez które Polak – nie urzędnik, nie PPR-owiec – przedostaje się z dużym
Oddział partyzantki był w wiosce spacyfikowanej przez Łupaszkę a jego również traktuje się identycznie.


@ediz4: Nie traktuje sie identycznie, bo uczczono go na poziomie państwowym a Burego nie (póki co).
Nie było tam partyzantki, a odział policji, który zlikwidowano z zaskoczenia. Ludzie Łupaszki przez długi czas metodycznie mordowali cywilnych mieszkańców głównie kobiety i dzieci. Nie ma co wciskać tu bajek o przypadkowych ofiarach w walce, bo mord był odwetem za inny.
@szurszur:

Nie traktuje sie identycznie, bo uczczono go na poziomie państwowym a Burego nie (póki co)...

A Ty jak traktujesz bo wpisów na ten temat widziałem na wykopie mnóstwo - wszystkie takie same jak ten.
To nie były losowe kobiety i dzieci a rodziny litewskich żołnierzy

co oznacza litewskich osadników wojskowych, którym przydzielono rozparcelowane majątki ziemskie skonfiskowane polskim właścicielom)

Tak jak mówisz - akt zemsty za inną zbrodnię.

A tam gdzie
To nie były losowe kobiety i dzieci a rodziny litewskich żołnierzy


@ediz4: Tylko niektore. Zabito przez pomyłkę także osoby polskiej narodowości.
Poza tym to nie zmienia faktu, że zabicie ich i tak było zbrodnia wojenną.

A współpraca Białorusinów była powszechna więc nie wiem czemu zaprzeczasz.


@ediz4: Nigdzie temu nie zaprzeczam.

A Ty jak traktujesz bo wpisów na ten temat widziałem na wykopie mnóstwo - wszystkie takie same jak ten.


@
@szurszur:

Poza tym to nie zmienia faktu, że zabicie ich i tak było zbrodnia wojenną...

I temu nie zaprzeczam. Niestety dali się ponieść zemście i tak zostaną zapamiętani.

Nigdzie temu nie zaprzeczam....

O tu

No to jest własnie to. Obronny Burego zawsze rzucaja ogolnikami i teoretyzuja, a nie podadza jakiegoś konkretu...


Moim zdaniem jeżeli poslkie władze w liscie do Ukriancow zadeklarowały, że w Polsce na szczeblu pańśtwowym nie gloryfikuje się ludzi
Wyciąganie na ołtarze to jakieś państwowe uroczystości a nie gadanie jakiejś kobiety. W Niemczech też znajdziesz osoby które wielbią Hitlera a nie powiesz że go na ołtarze wynoszą.


@ediz4: Twoje porównanie jest zupełnie nieadekwatne. Możesz przedstawić przykład gdy w niemieckich państwowych mediach (!) wyemitowano audycję gloryfikującą Hitlera?

To nie było "gadanie jakiejś kobiety", ale przekaz państwowego radia.