Wpis z mikrobloga

Ile czasu może zająć opanowanie w przyzwoitym stopniu oprogramowania i całej infrastruktury plc siemens(2, 3, 4 lata)?
Był ktoś na kursach dotyczących tego, jakieś spostrzeżenia? Warto w ogóle się w to pchać?
Jeśli ktoś pracuje w tym i ma ochotą podzielić się doświadczeniem, to prosze o PW.

#plc #siemens #automatyka
  • 19
@gizmo930: Napisz coś więcej, co już potrafisz? Czy musisz się uczyć o tym jak podłączyć przekaźnik i czy rozumiesz różnicę między AC i DC.
Czy już kiedyś coś programowałeś? Co i ile?
Czy rozumiesz dokumentację w języku angielskim? Czy masz dostęp do sprzętu czy nie? Czy masz od kogo się uczyć czy chcesz sam przez to brnąć? W końcu siemens to nie tylko PLC ale chociażby małe g120 powinieneś też mieć
@czubaba: Skonczylem AiR na agh, a wcześniej tech mechatroniczne. Większość z tych rzeczy, które wymieniłeś ogarniam w większym lub mniejszym stopniu. We własnym zakresie działam troche z avrami. Narazie jestem operatorem CNC.

Dostałem propozycje z firmy, żeby zostać programistą plc. Oni by mnie wysłali na przeszkolenia. Wiadomo, że trzeba by było podpisać jakiś papierek na kilka lat i nie wiem czy się w to pakować. Temat mnie dość mocno interesuje i
@gizmo930: W niewielkim :)
Jeśli masz łeb na karku to spokojnie ogarniesz. Doświadczenie przyjdzie z czasem a programowanie jest proste. Większym wyzwaniem w Siemensach jest konfiguracja sprzętu. Jak dostaniesz projekt z S120 + hamulce + enkodery i jeszcze kilka innych pierdół, to można się pogubić, ale temat jest do ogarnięcia na spokojnie, zwłaszcza, jeśli firma wyśle Cię na dodatkowe szkolenie. Jest też PCS7 ale to wątpię, że na początek dostaniesz (
@gizmo930: Na własnym przykładzie - nauka na biurku i robienie softów do sterowania światłami to jedno - nauczysz się obsługiwać edytor.

Ale nic tak nie rozwija jak doświadczenie obiektowo-stresujące. Po 3 latach pracy w engineeringu myślałem, że umiem programować.

Poszedłem na swoje - chłopie, nie polecam tego typu nauki ale dodaje skrzydeł.

PLC to nie do końca sam soft - musisz nauczyć się wiązać soft ze światem zewnętrzym ( urządzenia na
@adfox: To wychodzi 10 sporych instalacji rocznie. Program, rysunki, dokumentacja, supervising instalacji, uruchomienia i jeszcze parę telefonów tygodniowo przez pół roku od odpalenia.
I to wszystko w miesiąc tak?
No chyba, że rozbieżnie rozumiemy spore instalacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@czubaba: Zajmuje się wyłącznie softem :). Jeśli nie ma diagramów, layoutów czy dokumentacji... z pustego to i Solomon. Duża instalacja chemiczna - 2 PLC 400 - od procesu, 1 PLC 300-od rozdzielni, ponad 1000 DI, 200 pętli pomiarówych (analog + profibus) z czego 60 to pętle regulacyjne (PIDy, kaskady, automaty) - 3 miesiące wraz z uruchomieniem + 14 dni asysty standby podczas jazdy próbnej. :)

Oczywiście są też małe projekty, które
@czubaba: Da się, kwestia dopasowania młotka do gwoździa a nie oszukujmy się w świecie kontroli i regulacji zawsze są podobne elementy, silnik, zawór, poziom, temperatura, przepływ etc. i rzeczy im pochodne.

Spotykasz problem, wyciagasz blok z biblioteki, podlaczasz sygnaly do funkcji, problem solved ;)
@adfox: na swoje, czyli zalozyles firme zajmujaca sie pisaniem programow tak? Te sterowniki az tak sie roznia, ze nie mozna tak swobodnie sie mieddzy nimi przenosic, czy po prostu masz wszystkie biblioteki pod ten konkretny? Jeszcze mnie ciekawi jaka czesc tej pracy to pisanie/dopasowywanie sprzetu, a jaka to pisanie dokumentacji?

Ogolnie wnioskuje, ze Ci sie to podoba i uwazasz, ze warto?;D
@gizmo930: Dla linii 300/400 jest starsze opgrogramownie inżynierskie. Dla nowych plc linii 1200/1500 jest nowy soft... możesz zaciągnąć stare do nowego i dopasować ( co jest ok przy prostej migracji ) lub zrobić od nowa co jest wskazane z tego powodu, że wiele rzeczy można zrobić inaczej ( z powodu nowych możliwości ), wygodniej ... lepiej, lub podejść do czegoś co wkurzało wcześniej bo jest okazja :)

Po 10 latach mam
@czubaba: @adfox: zwykle jak pisalem jakis program to w drabince. Uzywa sie czegos innego, czy raczej wszystko jest w tej formie?

Zastanawia mnie jeszcze, czy bylibyscie w stanie powiedziec mniej wiecej, jakich kwot moglbym sie spodziewac w zaleznosci od doswiadczenia?
@gizmo930: Zależy od specyfikacji klienta, jak mu wisi - wtedy możemy zaproponować własne rozwiązania oparte na generowaniu kodu ;)

Ale zazwyczaj LAD/FB dla głównych rzeczy a pod spodem składniki w SCL.
I np. dzięki temu, że nie używałem ST - bez problemu zaimportowałem funkcje z 300/400 do 1200/1500.

UR poradzi sobie w LAD/FB żeby coś podmienić, podblokować etc. a nie musi zaglądać w kod komponentów.

Odnośnie stawek - zależnie co celujesz
@adfox: wlasnie troche paradoks, bo zdecydowanie bym nie chcial UR ale tez nie chce utknac za biurkiem na dobre. Wybralem ten kierunek, bo wydawal mi sie byc kompromisem, miedzy siedzeniem w sprzecie, a programowaniem.