Wpis z mikrobloga

2 676 - 1 = 2 675

Tytuł: Ciemny Las
Autor: Liu Cixin
Gatunek: science fiction
★★★★★★★★★

9+/10 recenzja zawiera spoilery, ale raczej z Problemu Trzech Ciał, czyli poprzedniej książki z cyklu.

No panie Liu, napisał pan kawał książki. Juz Problem Trzech Ciał był świetny, tutaj autor podniósł poprzeczkę. Tym razem poprawił jakość postaci, Shi Qiang, Luo Ji, czy inni Wpatrujący się w Ścianę są dużo lepiej napisani niż bohaterowie poprzedniej części. Są dużo bardziej rozbudowani, mają znacznie więcej charakteru. Szczególnie główna postać Luo Ji jest bardzo dobrze skonstruowany.

Fabuła Ciemnego Lasu również satysfakcjonuje. Kolejne próby ludzi poradzenia sobie z nieuniknioną inwazją Trisolarian, ludzkość postanawia powierzyć swój los czterem osobom, nadaje im specjalny status, nieograniczone środki. Mają jeden cel - uratować ziemian przed obcymi. Przeciwko nim stają niedobitkowie zwolenników Trisolarian. Niezwykłe intrygi, kreatywność i szerokość horyzontów jaką się #!$%@?ą Wpatrujący się w Ścianę, oraz czujność ich Burzycieli to największa zaleta tej książki. Z przyjemnością czytałem o co im właściwie chodzi, co knują. Główny bohater jest oczywiście najbardziej zagadkowy i jego działania wydają się nie mieć sensu, ale gdy autor odkrywa karty w zakończeniu, to jakby zdetonował bombę. Niesamowite to było.

Również świetnie się czyta próby walki ludzkości z ograniczeniami rozwoju w naukach podstawowych. Autor nie tylko skupia się na sprawach technologii, ale też wiele miejsca poświęca mentalności, nastrojom społecznym. Świat stworzony przez Liu Cixina żyje, akcje głównych bohaterów rezonują w uniwersum. Akcja Ciemnego Lasu dzieje się na przestrzeni ponad 200 lat i czuć, że 200 lat mija w tej książce, a nie jest to jedynie liczba mająca robić wrażenie.

Polecam cykl fanom Sci-Fi. Ktoś wie na jakim etapie stoi tłumaczenie ostatniego tomu? Albo produkcja filmu?

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz appylan - 2 676 - 1 = 2 675

Tytuł: Ciemny Las
Autor: Liu Cixin
Gatunek: science ...
źródło: comment_NULjNyPWSHrKCN3q3zpVZlV24KWfEx9w.jpg
  • 3
@appylan: zabiorę się za czytanie Problemu pewnie za ok. rok (masa innych zaległości), ale widząc co się pisze o tym cyklu, wygląda mi na jakieś świetne sci-fi z mega potencjałem komercyjnym i chyba jeszcze nie odkryte przed szerzą rzeszę czytelników
@appylan: O, ja akurat wczoraj skończyłem czytać "Problem Trzech Ciał" i zastanawiam się czy warto brać się za kolejną część.
W pierwszym tomie serii podobało mi się tło historyczne, opis rzeczywistych problemów naukowych (tytułowy problem trzech ciał), ale uważam, że w warstwie SF było dość słabo.


Jaki jest "Ciemny Las"? Bliżej mu do świetnej pierwszej połowy "Problemu..." czy raczej do pospieszonej, nieco naiwnej końcówki?