Wpis z mikrobloga

Test wydajności Wolfenstein II: The New Colossus PC - Das ist gut!?

Gra ukazała się ledwie kilka dni temu, bo 27 października, a już wzbudziła kontrowersje swoją cenzurą w Niemczech wśród normików na głównej. Jednak jako komputerowi zapaleńcy postanowiliśmy podejść do sprawy rzeczowo i przetestować najnowszego Wolfensteina na różnych kartach graficznych. Nowych i starych, od Czerwonych i od Zielonych. Werdykt? Wymagania sprzętowe Wolfenstein II: The New Colossus nie są może koszmarnie wysokie, ale trudno nazwać zapotrzebowanie na 4 GB VRAM uzasadnionym, kiedy między najniższymi i najwyższymi ustawieniami tekstur, różnicy trzeba dosłownie szukać z lupą. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Link do wykresów FPS, zdjęcia z gry oraz interaktywny suwak do porównania na własne oczy grafiki (strona 2) znajdziecie tutaj:
https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_wolfenstein_ii_the_new_colossus_was_das_ist_gut

---

Analizując wyniki wydajności nowej produkcji MachineGames, trzeba zawrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze - Wolfenstein II: The New Colossus faktycznie wymaga karty graficznej z minimum 4 GB pamięci, żeby osiągnąć satysfakcjonującą płynność nawet na ustawieniach High. Widać to doskonale po gigantycznej różnicy między NVIDIA GeForce GTX 1060 dysponującymi 3 i 6 GB VRAM, która zazwyczaj nie występowała, ograniczając do kilku(nastu) FPS-ów wynikających ze słabszej specyfikacji tańszego modelu. Spójrzcie także na dysproporcję pomiędzy GTX 1050 (2 GB) oraz GTX 1050 Ti (4 GB) na High, która potwierdza tę smutną regułę. Oczywiście, wszystko od NVIDII, co posiada 2 GB pamięci graficznej, zapewnia grubo poniżej 60 klatek na sekundę nawet na profilu Low! Skromniej wyposażone Radeony też odczuwają dyskomfort, skazując swoich użytkowników na cięcia. Po drugie - układy AMD ogólnie radzą sobie w Wolfenstein II: The New Colossus lepiej od konkurencji, chociaż nie każdemu posiadaczowi Radeonów będzie do śmiechu. RX Vega bezsprzecznie bryluje, zawstydzając zarówno Pascale, jak również swoich pobratymców, łącznie z Radeonem Fury X. Niegdysiejszy flagowiec ze względu na zaledwie 4 GB HBM, kolejny raz wypada gorzej od R9 300 oraz RX 400/500. Wracając do RX Vega 64 - jego kondycja pozytywnie zaskakuje, bowiem wydajnością chwilami przewyższa GTX 1080 Ti, czyli najmocniejszy okręt konkurencji. RX 580 na poziomie referencyjnego GTX 1070, to także widok niecodzienny, podobnie jak R9 390 doganiający GTX 980 Ti. Żeby było ciekawiej, produkty NVIDII odrabiają straty w wyższych rozdzielczościach, co zazwyczaj było domeną Radeonów. Pamiętajmy również, że NVIDIA początkowo wypadała gorzej w DOOM napędzanym Vulkanem, lecz z czasem sytuacja została wyprostowana. Teraz może być podobnie, chociaż AMD wcale nie zamierza spoczywać na laurach, zapowiadając dalsze optymalizacje w sterownikach. Tyle w kwestii wymagań względem kart graficznych, aczkolwiek odnośnie procesorów niewiele mogę napisać, bo sensownego scenariusza do sprawdzenia ich wydajności nie znaleźliśmy. Niskopoziomowe API mocno to utrudnia, zwłaszcza iż Wolfenstein II: The New Colossus śmiga sprawnie na Core i3-8100, zaspakajając nawet GeForce GTX 1070 OC.

Wolfenstein II: The New Colossus miejscami wygląda ładnie, miejscami przeciętnie, a miejscami paskudnie, będąc produkcją o bardzo nierównym poziomie oprawy graficznej. Wymagania sprzętowe są zatem wygórowane, zwłaszcza jeśli chodzi o pamięć graficzną, ponieważ tekstury nie powalają swoją ostrością, a chwilami wręcz straszą jej brakiem. Kompletnie niezrozumiała sprawa, kładąca się cieniem na optymalizacji Wolfenstein II: The New Colossus. Rozumiemy jeszcze, gdyby różnice były widoczne gołym okiem, ale dopiero zestawienie screenów z ustawieniami Mein Leben / High / Low pozwala dostrzec drobne detale w teksturach, okupione kagańcem hamującym wydajność. Z drugiej strony nie jest tragicznie, wszak z najwyższy profilem na 1920x1080 radzą sobie GeForce GTX 1060 6 GB albo Radeon RX 470 4 GB.

Link do wykresów FPS, zdjęcia z gry oraz interaktywny suwak do porównania na własne oczy grafiki (strona 2) znajdziecie tutaj:
https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_wolfenstein_ii_the_new_colossus_was_das_ist_gut

Macie jakieś pytania? A może sami już gracie i macie własne uwagi i spostrzeżenia?

#purepc #pcmasterrace #komputery #hardware #gry #wolfenstein
PurePCpl - Test wydajności Wolfenstein II: The New Colossus PC - Das ist gut!?

Gra...

źródło: comment_3dbKBX3vMGqVBRmPKPagiMLw1j0N5i08.jpg

Pobierz
  • 15
RX Vega 64


@PurePC_pl: RX Vega 64 zaskakuje. Kiedy będziecie robić testy 1070Ti? I czy po zapowiedziach cenowych będzie sens ją kupić czy lepiej coś innego na tym poziomie cenowym?
@rukh: Tytuł początkowo brzmiał - "Ja! Das ist gut!", ale limit znaków na portalu dał się w kość i zaczęły się kombinacje. Poprawimy, prawdopodobnie na ostatnią z zaproponowanych wersji czyli pytanie przez inwersję. Dzięki za przypomnienie o tym.
@leuler: taa Old Blood też mi nieco przycinał na kompie, szczególnie z włączonym AA. Jak wyszedł Doom w ubiegłym roku to normalnie byłem zachwycony optymalizacją, bo trzymał płynność na Ultra i nie schodził poniżej 50 fps w krytycznych sytuacjach jak poprzednie Wolfy (grałem na 1440p), więc wiele oczekiwałem po TNC, że będzie trzymał również poziom, ale nieco się zawiodłem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Ademu: Zależy jeszcze co to za procesor, bo przedpotopowe AMD mogą się dławić. Tak czy siak pograć pograsz, ale ani nie będą to wysokie ustawienia, ani tym bardziej 60 FPS Mirku. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@PurePC_pl i5 4590, wiem, że technologicznie to staroć ale zadziwiająco żywotny. W Wieśku na mieszanych uber/wysokich mam konsolową płynność (lepiej niż się spodziewałem).