Wpis z mikrobloga

Już od dłuższego czasu błąkała się mi po głowie myśl o napisaniu historii firmy, którą młodzi ludzie składający komputery na przełomie mienionego wieku powinni doskonale znać. Nie zabrałem się jednak do tego, ponieważ byłaby to swoista podróż przez młodość, a na tę widocznie nie byłem jeszcze gotów. Stało się dziś jednak coś, co nie pozwala, aby rubryka techno-komentarzy świeciła pustkami i jednym do tej pory artykułem. Oto bowiem dwa znienawidzone obozy w odcieniu czerwonym (choć kiedyś zielone logo do czasu przejęcia ATI) oraz Intel w narożniku niebieskim od dekad wymierzając sobie gromkie grzmoty na procesorowym ringu stają ramię w ramię, patrząc trochę to ze zdziwieniem trochę z przerażeniem na wchodzącego do ringu zawodnika zielonego. I choć przypisując Intelowi atrybuty pięściarza wagi ciężkiej, Nvidii solidnego kick-boxera, który to częściej kopie niż uderza pięściami, a AMD zawodnika MMA która walczy wszechstronnie aczkolwiek w o wiele niższej wadze od dwóch pozostałych, może się wydawać, że taki twór jak AMD powinien dawno zostać pożarty przez cięższych przeciwników - tak się nie dzieje.
W przeszłości Advanced Micro Devices również było pięściarzem jednak z czasem nauczyło się różnych niestandardowych technik przejmując ATI zajmującą się produkcją akceleratorów graficznych Radeon, pozwalając tym samym na walkę w różnych płaszczyznach. Jak wspominałem nie będzie to artykuł o historii tego przedsiębiorstwa, dlatego już kończę z analogiami do sztuk walk - dosyć powiedzieć, że wszechstronność jest zaletą wysoce pożądaną, ale mistrza w danej dziedzinie pokonać bardzo ciężko o czym przekonał się o tym boleśnie niedawno sam Connor McGregor w pojedynku z Floydem Mayweatherem. Tyle słowem wstępu, które nieco naświetla sytuację na rynku mikroprocesorów x86 oraz akceleratorów graficznych w roku 2017, prawie piętnaście lat od premiery pamiętnych Athlonów 64 FX.

http://technolust.pl/2017/11/06/czerwono-niebieski-duet/

#pcmasterrace #amd #intel #ryzen #komputery #nvidia #technologia #technolust
  • 4
@cobytuzjesc: Miło słyszeć - na pewno wiele osób może się pomylić tak jak miało to miejsce na reddicie, że to nie sprzedanie się Intelowi, aby mógł produkować swoje APU, a zwykły deal na sprzedaż własnych autorskich chipów.