Wpis z mikrobloga

@nama: hehe, czekałem na Twoją wiadomość @nama, bo od dawna obserwuję Twoje wiadomości i zawsze chciałem mieć Berneńczyka. Otóż od wakacji mam! :) Zdjęcie z okolic 3 m-ca życia :)
@tttomasz
@nama

Świetna rasa, ale ostatnio trafiłem na stronę jakiejś znanej hodowli na której hodowca miał rozpisane dokładne rodowody swoich psów i zszokowało mnie to, że większość z tych pieknych psów dożywa maksymalnie do 10-11 lat, a sporo umiera jeszcze wcześniej na różne choroby :( ja chyba bym się zapłakał, jakbym po 7 czy 9 latach musial pożegnać się z ukochanym psiskiem
@blackdog: Dopowiem nawet więcej, ostatnio przyjechał do sąsiada elektryk sprawdzić licznik, bo coś w systemie pokazywało "nie halo" i zobaczył mnie i psa, stwierdzając, ale piękny, że też miał takiego, ale jak miał 3 lata to zmarł na nowotwór... Trochę mi mowę odjęło, ale niestety ta rasa obecnie tak ma i trzeba to zaakceptować, albo kupić psa innej rasy...
Idąc dalej, to ja już myślę o drugim berneńczyku, chciałbym suczkę do
@blackdog niestety to prawda, duży procent psów tej rasy odchodzi przedwcześnie. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że podczas popularyzacji rasy osobniki które najczęściej mnożono były niestety obciążone nowotworami o podłożu genetycznym, głównie mam tu na myśli histiocytozę złośliwą. Choroba ujawniała się długo po kryciach plus w czasach kiedy weterynaria nie była za bardzo rozwinięta. I tym oto sposobem około 40% bernenczyków umiera z powodu nowotworu. Na chwilę obecną prowadzone są badania we