Wpis z mikrobloga

Krótkie FAQ dot. tagu #widaczabory.

Skąd bierzesz dane?

Dane pobieram z ogólnodostępnych baz danych, najczęściej z Banku Danych Lokalnych GUS. Wbrew pozorom takich baz jest sporo, np. prowadzone przez Policję, samorządy, ministerstwa itp.

W czym robisz mapy?

Korzystam głównie z Excela do przygotowywania danych, MySQL do bardziej zaawansowanych operacji na dużych zbiorach, a same mapy produkuję w bezpłatnym QGIS. Obróbkę graficzną wykonuję w Corel Draw i Corel PaintShop - zdaję sobie sprawę, że są lepsze / inne programy, ale na te mam licencje i po prostu jestem do nich przyzwyczajony.

Czy można skorzystać z map, które wrzucasz? Wrzucić je na swoją stronę, na fejsa, gdziekolwiek.

Oczywiście, można z nich korzystać do dowolnego celu, proszę tylko o zamieszczenie źródła w postaci dopisku "wykop.pl/tag/widaczabory"

Dlaczego taka skala, takie przedziały, takie kolory?

Ponieważ wydaje mi się, że tak będzie najlepiej. Przedziały na moich mapach są zawsze prawostronnie otwarte - czyli jeśli jest napisane w legendzie: "10-50", "50-100", to oznacza że liczba 50 znajduje się w przedziale "50-100".

Zrób mapę przedstawiającą ...

Chętnie, jeśli będę miał takie dane, podkłady mapowe i uznam, że jest ciekawa. Jeśli podrzucisz dane, warstwy - szansa wrośnie.

Zobacz, tu jest fajna mapa, wrzuć na swój tag.

Raczej nie. Zdecydowałem, że w tagu #widaczabory będą tylko mapy, które zrobiłem sam.

Też chcę robić takie mapy, gdzie można się nauczyć?

Polecam na początek http://www.qgistutorials.com/en/

Kiedy następna mapa?

Staram się wrzucać codziennie, niestety mam też inne obowiązki, więc czasem może się nie udać.

Dziękuję za wszystkie plusy i komentarze! (ʘʘ)
  • 7
@czarnobiaua: Cześć, mam pytanie techniczne. Podoba mi się styl wyświetlania poligonów, tzn. obrys województw jest najgrubszy, powiatów najcieńszy. Jak ustawić taką symbolizację w QGIS? Przychodzi mi do głowy tylko opcja ze stworzeniem 3 warstw (granica państwa, województwa, powiatu) i ustawienie im odpowiednich grubości linii, ale to jest trochę bez sensu (efekt może i byłby osiągnięty, ale pewnie jest prostsza droga). Przeglądałem Właściwości warstwy --> Styl, ale nic nie wymyśliłem. Zdradzisz sekret?