Wpis z mikrobloga

@matra: ale co ci daje jako człowiekowi prawo do sterowania płodnością innego gatunku? Czemu Ty się możesz mnożyć, a mniejszy przyjaciel nie? Ty też jako człowiek możesz zostać utopiona np. jak komuś podpadniesz. Ja wiem, że mnóstwo ludzi nie lubi/nie chce kundelków, jest mnóstwo osób, które znęcają się nad swoimi psami, ale trzeba się także zastanowić nad konsekwencjami sterylizacji dobrych, silnych osobników - np. pogorszenie puli genowej dla wszystkich psów. Można
@matra: odsetek psów rasowych w schroniskach jest znikomy, bo jest ich dużo mniej niż kundli.. Odsetek wypadków z autami wyprodukowanymi po 2016 roku też jest znikomy w porównaniu do pozostałych, podobnie odsetek wypadków w Polsce spowodowanych przez obywateli UAE- bynajmniej nie dlatego, że są lepszymi kierowcami..

Tego o kupnie psa nie obciążonego problemami nawet mi się nie chce komentować.. Rozumiem, że jesteś zwolennikiem hodowli, ale jakaś odrobina obiektywizmu by nie zaszkodziła.
@maginalia: Akurat bulle nie mają większych problemów z uwagi na swoją budowę, w przeciwieństwie do psów podatnych na dysplazję stawów, mają jedynie skłonności do chorób skórnych/alergii jak sporo TTB.
To nie jest kwestia dawania mi prawa czy zabawy, zresztą patrz post wyżej – ja nie uznaję psów ras nadto zmodyfikowanych przez człowieka. A mam Ci podesłać zdjęcia kundli z dwóch różnych ras, które wyszły tak absurdalne, że współczuję? Widziałeś zdjęcia z
@matra: właśnie masz rację, tylko selektywna hodowla prędzej czy później właśnie do tego doprowadza. Gdyby od dziś przez kolejne 100 lat rozmnażane były tylko psy rasowe, to pewnie jesteś sobie w stanie wyobrazić co by się z nimi stało. "Kanony" ras są coraz bardziej absurdalne, łącznie z labradorami którego sam mam- powoli zamieniają się w krótkonogie beczki.

Co do pseudohodowli, wiadomo że kupno 2 psów i rozmnażanie ich a później ich
@matra: oczywiście, że nie problem pilnować psa, jednak psy się czasem po prostu zrywają, uciekają itp. Z szerszego punktu widzenia jeśli jakiegoś gatunku jest za dużo, zbyt się rozprzestrzenia -> to zostaje unicestwiony przez inny, bądź opanowuje cały ekosystem (jak człowiek ( ͡° ͜ʖ ͡°)), z drugiej strony jeśli tak się steruje gatunkami (kastracja) to można prowadzić do ich wymarcia, co widać na przykładzie stworzeń, które wymierają,
powoli zamieniają się w krótkonogie beczki.


@Triplesix: imo są nimi od dawna, ale to też zasługa właścicieli ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Dlatego ja jestem zwolenniczką brania psa za usposobienie i zastosowanie, a nie wygląd + trzeba wybrać w jaki eksterier idzie dana hodowla. No kurde, dzisiaj nabycie psa to po prostu coś więcej niż branie ładnego psa z kartonu z bazaru jak to było kiedyś. Ale ludzie
@matra: Kisnę z tego obrazka. Równie dobrze można ludzi sterylizować, bo jeden trafi do domu dziecka, innego gówniaka rozjedzie ciężarówka, inny wsadzi palce w kontakt, wywali się na rowerku, umrze na białaczkę, itp.
@matra: Wszystko co wypisałaś, zastosowane w przypadku człowieka, byłoby nazywane ludobójstwem. A podobno jest to najlepszy przyjaciel człowieka. Zniewolony dla twojej uciechy. Brawo.
A podobno jest to najlepszy przyjaciel człowieka. Zniewolony dla twojej uciechy. Brawo.


@arcxa: no dla mnie tak. Ja nie rozmnażam ani nie topię. A czy zniewolony to już moich suk zapytaj, jakoś nie zamierzają ode mnie odejść :P
Kisnę z tego obrazka. Równie dobrze można ludzi sterylizować, bo jeden trafi do domu dziecka, innego gówniaka rozjedzie ciężarówka, inny wsadzi palce w kontakt, wywali się na rowerku, umrze na białaczkę, itp.


@arcxa: Na losowe przypadki nic się nie poradzi. Ale dużo takich nieplanowanych młodych psów i kotów jest wywalanych na drogach, przywiązywanych w lesie, albo topionych w rzece.
Słyszałeś żeby robiono tak masowo z nieplanowanymi dziećmi?
Więc nie porównuj jednego
@kozaqwawa: Definicja eugeniki wpisuje się w ludobójstwo, bo pod to pochodzą nie tylko masowe zabójstwa, a także kontrola urodzeń, przymusowa sterylizacja, odbieranie potomstwa przy narodzinach. Czyli wszystko co robimy psom i kotom.