Wpis z mikrobloga

Ciekawy wywiad prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na najwiekszym białoruskim portalu.
Długi i tylko zasygnalizuje urywki.
Bardzo chwali to, że w Polsce miejscowe władze wybierają sami mieszkańcy i gdyby mogł to zasugerowałby Łukaszence reformę samorządową. (Na Białorusi wybiera się Łukaszenke a on już wie lepiej kto ma w terenie rządzić, albo coś w tym stylu - władze miast są z nadania.)
Adamowicz chwali się rozwojem turyzmu w Gdańsku i wymienia zalety samorządnosci.
Potem też mówi co radziłby Białorusi aby zaczęła wykorzystywąc swój potencjał turystyczny. Proponuje na początek rozbudowę oferty pod Polaków i wyszykowanie miejsc powiązanych z Mickiewiczem lub utworami Sienkiewicza. Mówi, aby nie prywatyzować historii jak Litwini. Twierdzi, że nie nalezy się bać pokazywania przeszłosci regionu i jemu nie przeszkadzaja dwujęzyczne napisy polsko niemieckie.

Ogólnie to Adamowicz jest aktywny na kierunku wschodnim i dobrze sobie radzi na arenie miedzynarodowej. Z rok temu pisałem o tym, że zaczał prowadzić bloga na jednym z rosyjskich portali. Sprawdzałem potem i było już kilka wpisów nie był to wiec jednorazowy wyskok. Komentarze tak pod tym tekstem jak tamtymi pozytywne.

Jak widac nawet nie będąc politykiem centralnej władzy można budowac markę miasta poza Polską. Pisze o tym, bo to nadal rzadkość. Ciężko byłoby mi wymienić prezydentów innych miast potrafiących tak poruszać się na kierunku wschodnim dlatego on zwrócił moją uwage. Naprawde musi być obrotny w tych kwestiach.
Jego sposobu rządzenia miastem tu nie rozpatruję.


źródło j. rosyjski


#gdansk #bialorus
  • 12
  • Odpowiedz