Wpis z mikrobloga

#elektronika #arduino #kiciochpyta

Mam piec gazowy Termet GCO-DP-23-47 i mam na sterowniku głównym wyjście pod regulator temperatury pomieszczeń (dwa piny).
Czy mogę pod niego podpiąć każdy regulator? Chociaz najlepiej chciałbym sam taki wykonać #diy. Jak taki regulator działa? Podobno są one beznapięciowe, w sensie, pod te dwa piny nie mogę podpiąć żadnego napięcia.
Ktoś wykonywał kiedyś taki regulator?
  • 12
@NetJaro: Czy te piny w tej chwili masz może zmostkowane? U siebie (nie termet) miałem po prostu mostek. Zrobiłęm sterowanie na Nodemcu z przekaźnikiem i pomiarem temperatury z DS18B20. Można dołożyć jakieś Pi z domoticzem do tego. Prosta sprawa.
@NetJaro: RS232 i przystawka służy do "programowania" pieca - taki tryb serwisowy. To nie jest regulator temperatury pomieszczenia. Natomiast z pierwszego schematu wynika, że jest to tylko sterowanie on/off
@NetJaro: Nie. Przekaźnik zwiera mi tylko przewody idące z pieca, czyli zastępuje ten mostek. Wygląda to tak:
Na nodemcu mam wrzucony espeasy i wpisane reguły sterowania.

Jeśłi temperatura odczytana z termometru jest mniejsza niż zakładana (21C), to przekaźnik zwiera przewody z pieca - grzanie odpalone.
Jeśli temperatura przekroczy 21,5C przekaźnik rozłącza przewody i piec się wyłączy.

I tyle. U mnie w trybie zmostkowanym na sztywno kocioł ma cały czas włączoną pompę
@apee: Aaa to takie buty :) Myślałem, że komunikacja bardziej skomplikowana, na zasadzie wysyłam zapytanie, otrzymuję odpowiedź. Dotychczas komunikowałem sie z piecem Viessmann i tam mogłem wysłać zapytanie czy palnik włączony i dostałem odpowiedź. A tutaj takie proste sterowanie jest, nawet tym lepiej, mniej zabawy. Dziękuję bardzo :) Jak mam moduł przekaźników, to już nie muszę bawić się z podłączaniem go przez triak?
@NetJaro: triaka nie musisz dawać, tam nie ma wysokich napięć.
Upewnij się tylko, że ten mostek to na 100% to :) U mnie w instrukcji było wyraźnie pokazane gdzie i jak podłączyć sterownik. Dodatkowo serwisant mi to potwierdził jak przyjechał uruchamiać kocioł.