Wpis z mikrobloga

Hadi i Saudowie nie dają za wygraną

Wojna między Huthi a siłami Saleha trwa nadal. Co prawda sam Saleh zginął dzisiaj, a wojska plemienne przeszły na stronę Huthi, ale ok. 1000 żołnierzy pozostało lojalnych Salehowi. Wojska te nadal kontrolują dużą część południowej Sany, gdzie stawiają zażarty opór bojownikom Huthi.

Tymczasem Hadi(prezydent Jemenu, popierany przez koalicję) ogłosił dzisiaj początek ofensywy na Sanę. Atak jest możliwy, gdyż zwolennicy Saleha, którzy bronili przełęczy prowadzącej do Sany, przeszli na stronę Saudów. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stało się zatem to o czym pisałem kilka dni temu. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

W dzisiaj wygłoszonym orędziu prezydent Hadi wezwał wszystkich obywateli Jemenu, niezależnie od ich sympatii politycznych, do zbrojnego wystąpienia przeciw terrorowi Huthi. Dodatkowo Hadi zaoferował amnestię każdemu kto odłączy się od Huthi i przejdzie na stronę Republiki.

Natarcie będzie prowadzone pewnie głównie przez siły saudyjskie i otrzyma ogromne wsparcie lotnicze. Sytuacja Huthi zaczyna się pogarszać. Zobaczymy co z tego wyniknie, ale obecnie wydaje się bardzo prawdopodobne, że niedługo Saudowie mogą pojawić się u bram Sany. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Mało tego, prawdopodobnie najstarszy syna Saleha - Ahmed - został zwolniony z aresztu domowego w ZEA i jest teraz w drodze do Jemenu. Dzisiaj o 21 czasu lokalnego ma wygłosić orędzie do narodu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#jemen #syriaspam #bliskiwschod #arabiasaudyjska #iran
Pobierz JanLaguna - Hadi i Saudowie nie dają za wygraną

Wojna między Huthi a siłami Saleha...
źródło: comment_tFyzEfs3MdE8PkhB1hin9AK2MkOHhJZN.jpg
  • 6
@Pantokrator: Co prawda bliżej mi do Hadiego niż do Huti, ale bez przesady. Mam tylko nadzieję, że ta wojna szybko się skończy, a aktywność Huthi tylko w tym przeszkadza, więc chcę ich porażki i stabilnej, centralnej władzy, nawet jeśli będzie to pod saudyjskim zarządem powierniczym. Wiem po prostu, że część osób łatwo ztrigerować jeśli idzie o Huthi i korzystam z tego. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Trochę jak