Wpis z mikrobloga

#elektronikadiy #esp8266 #elektronika #linux #majsterkowanie #pcb
Jakiś czas temu udało mi się uruchomić zaprojektowany i wykonany przeze mnie bezprzewodowy czujnik temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego oraz jasności na popularnym i dobrze znanym wszystkim esp8266. Płytka zaprojektowana samodzielnie i wykonana u majfrnedów ( ͡° ͜ʖ ͡°). Za pomiar temperatury i wilgotności odpowiada układ HTU21D, za pomiar jasności BH1750, za pomiar ciśnienia BMP280. Układ zasilany jest z jednego ogniwa Li-ion w rozmiarze 18650 i jest wyposażony w pomiar napięcia oraz układ odpowiadający za ładowanie TP4086. Wszystkie wolne piny wyprowadzone na listwę goldpin do ewentualnego użycia w przyszłości. Dane są odczytywane co 15 minut i przesyłane za pomocą protokołu MQTT do domowego serwera postawionego na minikomputerze Odroid C2 (podobny do #raspberrypi , tylko mocniejszy). Na serwerze postawiony jest Node-Red, baza danych InfluxDb oraz Grafana do prezentacji danych. Wszystkie powyższe usługi korzystają z https w celu zapewnienia bezpieczeństwa transmisji. Od około miesiąca zbieram dane z jednego czujnika, w drodze są elementy do budowy kolejnych 5 sztuk, które będą docelowo rozmieszczone we wszystkich pomieszczeniach mieszkania oraz na dworze. Urządzenie na chwile obecną pracuje stabilnie, nie ma problemu z zawieszaniem się lub gubieniem pomiarów. W razie braku transmisji lub konieczności naładowania ogniwa dostaję powiadomienie na maila. Koszt zbudowania jednego czujnika szacuję na około 30zł. Jeżeli ktoś miałby jakieś pytania odnośnie projektu to postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.
Pobierz smieszko - #elektronikadiy #esp8266 #elektronika #linux #majsterkowanie #pcb 
Jakiś ...
źródło: comment_g5qlKAGKf5JUKvM6BOltx9DWZ7EkhURR.jpg
  • 32
@Solitary_Man jestem dopiero na etapie sprawdzania, bo to pierwszy odpalony egzemplarz. Do pełna naładowałem do 15.11 i do dziś (25 dni) napięcie spadło z 4.20V do 3.98V. Myślę, że powinien wytrzymać co najmniej 3 miesiące. Mierzyłem prąd w trybie uśpienia i wynosi około 750µA co jest trochę za dużą wartością w porównaniu do wyliczonego przeze mnie poboru wedle kart katalogowych. Jak tylko przyjdą mi elementy do kolejnych sztuk to chcę zrobić dokładniejsze
@Solitary_Man: Tak, jest to stabilizator liniowy MCP1825. Po przeanalizowaniu różnych opcji wyszło mi, że będzie to lepsze rozwiązanie niż przetwornice impulsowe, które zajmują więcej miejsca i jest mała szansa na osiągnięcie większej sprawności przy takich poborach prądu (urządzenie jest praktycznie cały czas w trybie uśpienia).
@smieszko: Ja mam pytanie ale mocno ogólne. Chciałbym się zająć amatorsko projektowanie płytek dla siebie. Poradzisz od czego zacząć, z jakich programów korzystać (sam fritzing wystarczy?) i ile ciebie wyniosła taka płytka? Do tego sam wszystko lutowałeś? Z jakiegoś powodu jak przeglądam w internecie różne projekty z wykorzystaniem np esp czy raspberry to prawie nikt nie robi pod to PCB tylko lutuje wszystko byle jak.
@Kryspin013: Mnie elektroniką zainteresował parę lat temu kolega, który siedział w tym od dłuższego czasu już w liceum. Jest to moja pierwsza płytka wykonana profesjonalnie, wcześniej około 20 różnych projektów wykonałem metodą termotransferu w domu. Zaczynałem od prostych płytek jednostronnych z samymi elementami przewlekanymi, później przyszedł czas na płytki dwustronne, a później zacząłem powoli przechodzić na elementy smd. Ja wykonywałem te płytki w firmie elecrow https://www.elecrow.com/special-offer-for-2-layer-10-10cm-max-green-pcb-10pcs.html i cena to 5$ plus
@Issac Urządzenie łączy się z siecią WiFi więc nie ma nic wspólnego z "centralką". Serwer pokazałem przy okazji, trzymam sobie na nim różne projekty, kopie zapasowe, serwer www itp. Akumulator w centralce jest tylko do zasilania awaryjnego. Zainteresowanym mogę odsprzedać pcb albo udostępnić schemat/pliki gerbera. Całość oprogramowana w arduino IDE
@smieszko: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Mam w planach porobić trochę płytek jako np rozszerzenie do game boya (np tzw bivert mod)i chciałem to robić ręcznie ale teraz widzę, że nie ma sensu.
@matix21: BMP280 nie mierzy wilgotności :) Dodatkowo pomiar temperatury w tym czujniku jest tylko dodatkiem i jego dokładność jest lekko mówiąc średnia. HTU21 jest specjalizowanym do tego czujnikiem i wydawał mi się najlepszym wyborem w kategorii cena/jakość. Jest to czujnik podobny do czujników Sensiriona, które jednak kosztują 10 razy więcej :p
@smieszko: Fakt nie BMP, a BME280. Mierzy wszystkie 3 wartości, sam z takich korzystam i nie narzekam na dokładność jeśli chodzi o pomiary powietrza w domu/na zewnątrz. Tego HTU21 nie znam, ale osobiście używałbym tylko BME, bo po pierwsze taniej, a po drugie zawsze to mniej prądu zeżre całość.
A jeśli mogę coś jeszcze doradzić, to na przyszłość staraj się tak umieścić esp8266 na płytce, aby ta jego część z anteną
@matix21: Chciałem, zeby czujnik wyszedł jak najbardziej kompaktowy, wiec nie chcialbym wychodzić antena poza obrys płytki. Odnośnie wylania warstwy miedzi pod anteną, to faktycznie dobry pomysł. Mam mieszkaniu 2 routery o zasięg mam dobry, wiec nie jest to problemem, ale pomysł warty rozważenia. W moim wypadku urzadzenie budzi się na okres około sekundy na 15 minut, wiec wątpię,żeby kwestia wylania masy pod anteną cos poprawila, ale mimo wszystko dzięki za uwagę.
@smieszko: chodzi bardziej o to ze potrzebujesz więcej mocy żeby router Cię usłyszał, bo sporo mniej mocy jest wypromieniowane. Zobacz sobie jak są robione np moduły wemos d1 mini, tam właśnie nie ma miedzi pod antena. Generalnie to jest dobra zasada dla wszystkich anten robionych ze ścieżki.