Wpis z mikrobloga

#niewiemjaktootagowac zawołam może tag #budujzwykopem, #architektura, #budownictwo i #elektryka

Mirki, jak nazywa się fachowo piorunochron montowany na starych budynkach.
Trudno mi określić styl (jednak dość specyficzny), taka typowa "szopa".
Nie wiem, może z czasów "poniemieckich" - przykładowo.
Montowane były albo dwie, albo jedna centralnie na dachu (nie do komina).
Nie jest to kawałek drutu, nie do końca też wynalazek nazywany "piorunochronem aktywnym", iglica chyba też nie...
Pobierz defoxe - #niewiemjaktootagowac zawołam może tag #budujzwykopem, #architektura, #budow...
źródło: comment_RQz0QXj5t3zM606MJ0HbSDl4l5PPPTsL.jpg
  • 26
Sposób ubezpieczający życie i majątek


@darek-jg: Prawdę mówiąc, to ja nie wiem, czy taka iglica z jednym zwodem na tak dużym dachu faktycznie owy majątek zabezpiecza... No ale.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kulka mogła mieć funkcję dekoracyjną. Mogła też być izolatorem


@GrzegorzSkoczylas: Wygląda raczej na zrobioną z przewodnika. Nie sądzę, żeby jej pojemność elektryczna (oczywiście jakąś tam wnosi) miała wpływ na działanie piorunochronu.
Swoją drogą bardzo
Pobierz defoxe - > Sposób ubezpieczający życie i majątek

@darek-jg: Prawdę mówiąc, to ja n...
źródło: comment_PnxAt8G11MoUDSlY5quT5S1JiahdxVKR.jpg
@defoxe: Z tym kondensatorem to ślepy traf. Musiałem sobie przypomnieć trochę o ładunkach elektrycznych. Kulka jest do równomiernego rozprowadzenia gęstości powierzchniowej ładunku. Na iglicy gęstość jest największa i żeby ładunek nie uszkodził instalacji, wstawią się kulę.
@GrzegorzSkoczylas: To fakt, ładnie to widać na Rezonatorze Tesli - jak na zdjęciu.
W Rezonatorze Tesli owy kondensator oczywiście jest do dopasowania częstotliwości w układzie LC,
wyładowanie jednak zachodzi "ładniej" gdy do toroidu (bądź kuli) przyłączy się ostro zakończony drut na którego końcu gradient potencjału będzie bardzo duży.

Tak z innej beczki. Kiedyś spotkałem się z rozwiązaniem, w który szklana kula (oczywiście nie nawiązuje do kondensatora) była wypełniona jakimś gazem i
Pobierz defoxe - @GrzegorzSkoczylas: To fakt, ładnie to widać na Rezonatorze Tesli - jak na z...
źródło: comment_AmE4Aw6CpccEcFc2emWQEFiEuxER4IAf.jpg
Prawdę mówiąc, to ja nie wiem, czy taka iglica z jednym zwodem na tak dużym dachu faktycznie owy majątek zabezpiecza... No ale.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@defoxe: Poczytaj o zabezpieczeniu poprzez metodę "toczącej się kuli" lub metoda "kąta ochronnego".
metoda "kąta ochronnego".


@soadfan: Wiem o co chodzi. Na tym budynku :
https://www.wykop.pl/wpis/28593239/#comment-101503143
Jednak jak sam pewnie widzisz spora część jest poza ochroną.

Kolejną sprawą jest to, że ową "iglicę" (lub iglice - w liczbie mnogiej) podłączano do jednego uziomu.


I totalne zero zwodów poziomych na dachu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poniekąd dlatego te iglice bywały dość wysokie... No ale w tym budynku jest akurat coś nie