Wpis z mikrobloga

Los sprawił, że będę dużo rozmawiał z programistami i pomyślałem, że to byłaby dobra okazja na spróbowanie samemu. Produkt jest rozbudowany i dopasowywany do klientów, napisany w ASP, .net i elementach Javy. W moim obszarze podobno ma być SQL najbardziej przydatny (T-SQL), więc chciałbym go poznać. Wcześniej planowałem zacząć od Pythona (kiedyś coś robiłem trochę w C++ i PHP), bo jest często polecany, ale teraz jak już wiem co jest istotne, to da się SQL od podstaw i bez istotnego (świeżego) doświadczenia w innych językach nauczyć?

Jakie konkretnie kursy i strony polecacie? Dobrze, żeby pierwszy był po polsku. Angielski to nie problem, ale nie chciałbym się zniechęcić niepotrzebnie, chyba, że jest jakiś bardzo przystępny w tym języku. Coś symbolicznego mogę zapłacić. Na razie bardzo wstępnie ustaliłem:
Udemy
Solo Learn

W tym pierwszym jest duży wybór. Może jakieś książki PL/ENG?

Co i mniej więcej w jakiej kolejności polecacie.

Chciałbym po prostu znaleźć z programistami wspólny język, robić/sprawdzać część prostszych rzeczy samemu, a z czasem może pójść w to poważniej. Matematyka i logika nie jest mi obca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programowanie #programista15k #pytanie #sql #tsql #udemy
  • 13
@Rokuto: W tym momencie nie, ale spróbuję dopytać jak będzie okazja. Prawdopodobnie jakaś "nowa", bo słyszałem jak ktoś rozmawiał.
W tym momencie nie jest ode mnie wymagana znajomość tego języka. Chciałbym go poznać, żeby sobie ułatwić pracę po prostu i lepiej zrozumieć różne zależności, oraz nie "latać" do programisty z głupotami (czas).
@FrasierCrane: pytanie, na jakim poziomie chcesz poznać T-SQL? Jeżeli na poziomie "level: Master" to poszukaj dwóch książek, gdzie było 3 autorów. Pierwszym był "Itzik Ben-Ghan", drugim jakiś wykładowca z MIT, a trzecim manager odpowiedzialny za projekt MS SQL. W najnowszej wersji jaką znajdziesz. Tylko się nie przestrasz, bo są dwie części, z czego każda to +600 stron cegła. Ale jak przez nie przebrniesz to nie ma chója na Marynę, jesteś masta
Pobierz M.....a - @FrasierCrane: pytanie, na jakim poziomie chcesz poznać T-SQL? Jeżeli na po...
źródło: comment_wb0y9LPjZ1eOOPmxpikGJwXcuRLHsDrK.jpg
Co i mniej więcej w jakiej kolejności polecacie.


@FrasierCrane: Na początek co znajdziesz w necie (na przykład sqlpedia - to T-SQLu) lub cokolwiek innego o "czystym" SQLu. Jak już poznasz ABC to wtedy polecam przesiadkę na Training Kita do egzaminu 70-461. Też cegła ale powinna ci pomóc uporządkować wiedzę bez żadnych wyjątków a ponadto wprowadza w trochę bardziej zaawansowane tematy na SQL Serverze (indeksy, triggery, procedury składowane, statystyki). Dopiero potem ewentualnie
@FrasierCrane: W takim razie moim zdaniem (podkreślam, moim zdaniem) bierz to: PODSTAWY JĘZYKA T-SQL MICROSOFT SQL SERVER 2016 I AZURE SQL DATABASE - ITZIK BEN-GAN (link z ceneo, który wkleiłem). Training Kity (do 70-461 - SQL Server 2012 i 2014 i 70-761 - SQL Server 2016) będą również dobre, bo zawierają przykłady oraz ćwiczenia, ale książka na sam początek powinna wystarczyć.
@FrasierCrane: IMHO #!$%@? zestawy egzaminacyjne. Najpierw podstawy RDMS (relacyjne bazy danych) bez względu na typ bazy (podstawy oparte o ANSI SQL 92). jak wustarczy to luz, a jak chcesz masteroeac to od razu ładuj się w Itzika Ben Ghana z "quering t-sqł". Resztę, łącznie z egzaminami MS olej bo to gówno leżące gdzieś po środku. Albo pottzebujesz podstawy (niezależne od typu SQL, czy T-Sql, czy pl-sql, czy inne nie ma znaczenia)