Wpis z mikrobloga

Szukając prezentów na święta, uświadomiłem sobie jak wiele literatury po śląsku się teraz wydaje. Super, jestem pozytywnie zaskoczony!

Jeszcze bardziej się zdziwiłem, jak zobaczyłem, że dość znany w środowisku planszówkowym (i pewnie RPG) multidej z Wydawnictwa Portal wydał ostatnio książkę po naszymu i prowadzi całkiem ciekawego bloga z przekładami na śląski (https://oschl.wordpress.com)

#slask #slonsk #slonskogodka #ponaszymu #slaski
  • 31
  • Odpowiedz
@AvantaR: nie słyszałam, że jest tam również czeski, ale to tylko dodatkowo wspiera tę tezę, że ten region był po prostu latami bardzo atrakcyjny do mieszkania i wiele ludów/narodów przyczyniło się do powstania tego języka.
  • Odpowiedz
@maginalia: No to Polska też nie powinna istnieć, bo przewijali się tu ludzie. Czy możesz w jakiś merytoryczny sposób w końcu odnieść do tematu tego wpisu? Bo jak nie, to dalsze #!$%@? będę kasował. Tak tylko piszę.
  • Odpowiedz
@AvantaR: nie wiem czemu się tak unosisz bez powodu. Polska jako kraj jest bardzo jednorodna i językowo i kulturalnie, Śląsk jest pod tym względem regionem nieco bardziej "skomplikowanym". Mnie osobiście zdziwiła ilość produktów/marek, które ostatnio zbudowały się na tej "śląskości", bo kilka lat temu nie widziałam nic takiego - no poza śmiesznymi koszulkami, a dzisiaj nawet całą półkę w markecie znalazłam z produktami śląskimi. ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
nie wiem czemu się tak unosisz bez powodu


@maginalia: Jakbyś przy każdym wpisie na jakiś temat musiała słuchać bzdur, nie związanych z tematem, pisanych przez ludzi, którzy nie mają pojęcia o czym piszą, ale najczęściej uznawają się za ekspertów to też byś się unosiła. Najgorsze jest to, że można tłumaczyć, ale ludzie i tak będą głupoty #!$%@?ć, które nawet nie mają większego sensu.

Polska jako kraj jest bardzo jednorodna i językowo
  • Odpowiedz
@AvantaR: nie wiem czemu odbierasz to jako jakiś atak na Śląsk... ale nich ci będzie. Pozdrawiam i Wesołych Świąt. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@maginalia: Na dzień dobry wyjeżdżasz mi tutaj z separatyzmem, Katalonią i tym, żeby tylko te kultywowanie tradycji obyło w obrębie polskości, a popierasz to wszystko naprawdę bzdurnymi argumentami (choć w większości to ciężko to nawet argumentem nazwać). Nie wiem czy tam się interesujesz,
  • Odpowiedz