Wpis z mikrobloga

Ostatnio naszła mnie ochota na spełnienie swojego marzenia a konkretnie uwarzenia trochę piwa :) .
Z racji tego mam parę pytań i liczę na odpowiedz :)
1.Macie jakiś sprawdzony ,rzeczowy poradnik ? Przeglądam niektóre i naprawdę jeden różni się od drugiego.
2. Na początek chciałbym kupić zestaw surowców i zrobić ciemne piwo .(Wydaje mi się ,że od zestawu powinienem zacząć ) Powiedzcie mi czy mieliście z tym doczynienia i jak to oceniacie. (przy okazji chętnie wezmę link do sprawdzonego sklepu i dziękuję za każdą propozycję rodzaju piwa)
3.Jak to jest z łączeniem składników , czy to polega na tym ,że sami dobieramy sobie smak jaki nam pasuje czy lepiej tak nie eksperymentować i delikatnie zmieniać przepisy do naszych predyspozycji ? ), Chciałbym częściej robić smakowe piwa , ciemny magnus wiśniowy , czekoladowy itd. Jak dodaje się takie smaki do piwa ?
4.Butelki zwrotne czy mogę ich używać ? (przy czym od razu mozecie napisać jak je czyścić jesli tak :) ) I czy butelki z allegro które są po 1zł nadają się do tego czy to raczej tanie tandety ?
5.Chętnie przyjmę wszystkie wasze porady , jeśli ktoś nie ma ochoty się rozpisywać , może podawać tylko to czego mam szukać a wujek google napewno pomoże ;)

Z góry dziękujęza pomoc

#piwowarstwo
  • 11
@Antybuka: witaj mireczku w najlepszym tagu na wykopie ( ͡º ͜ʖ͡º). pierwsza sprawa - czytaj, czytaj, jeszcze raz czytaj. piwowarstwo nie jest naprawdę skomplikowane, a daje dużo frajdy.

1. obowiązkowo piwo.org - forum i wiki na początek. kopyra odradzam - uczy złych nawyków.
2. sklep z największym asortymentem to twojbrowar.pl. mają bardzo, bardzo dobre gotowe zestawy. jedyny minus to czasem trzeba kilka dni czekać na wysyłkę
@Antybuka: Oczywiście, @TOP___BK ma rację. Ja z racji bycia świeżo upieczonym piwowarem dodam kilka słów od siebie.

1. Zamów na twojbrowar.pl zestaw Jestem Piwowarem (+zaworek do rozlewu!! osobno) - mój ulubiony sklep, nigdy nie czekałem więcej niż 1 dzień, ale to dlatego, że oni są z Wrocka, a ja z Legnicy. :) Zestawy i ceny mają lepsze niż Browamator.
2. Obrzejrzyj Warzę z Kopyrem (może z ekstraktów na start) i coś
@flamezz: @Antybuka: o kurdebele, byle nie Browamator, drogo i słaba obsługa klienta. Od siebie polecam np. TwójBrowar, zresztą to jeden z najczęściej polecanych sklepów.

Tag #piwowarstwo jest super, dużo ogarniętych ludzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale 99% problemów początkującego zostało już omówionych sto razy w internecie, więc Google też nie gryzie, no ale mimo wszystko ludzie tutaj są bardzo pomocni. Jednak najpierw ogarnij wiedzę, polecam filmiki
@Antybuka: Oglądaj Kopyra, wszystko jasno i na temat. Potem sam doczytasz co będziesz potrzebował. Dla beginnerów jest spoko.

I sterylizuj wszystko tak jak trzeba, to dobry nawyk.

I na początek to polecałbym jakąś IPĘ, ale jak koniecznie chcesz ciemne, to jakiegoś prostego Stouta.
@Antybuka: Nie polecam kanału pana Kopyry do warzenia piwa. Kanał jest fajny, ale w innej tematyce. W zakresie warzenia dużo lepsze są inne. Np. wymieniony wyżej Browar Gdynia. Zrób IPAę na początek, tylko nie stosuj short and shoddy, zrób normalnie :P
@Antybuka 1. Bardzo polecam tę książkę (niekoniecznie z tej strony): https://browamator.pl/domowe-piwo-podrecznik-poczatkujacego-piwowowara,3,94,3540
Jest bardzo tania, a masz tam zawarte mnóstwo bardzo przydatnych informacji o składnikach piwa z ich opisami w jaki sposób wpływają na piwo, różnych sposobach robienia piwa od początkujacego do zaawansowanego. Na dodatek na końcu znajdziesz kilka przykładowych receptur na których można się wzorować.
Do tego oczywiście polecam piwo.org
2. Ja brałem zestawy z browamatora i było bez szału ale też