Wpis z mikrobloga

Stoisko z daniem znanym jako mala hot pot (麻辣香鍋) w singspurskim chinatown.

Mimo, że w nazwie jest 'hot pot' to danie to nie przypomina zupełnie typowego chińskiego hot pota, (opisałem go ostatnio w tym wpisie https://www.wykop.pl/wpis/28901997/hot-pot-singapur-cena-ok-320-zl-za-2-osoby-hot-pot/ )
W tym wypadku na danie składają się wybierane przy kupnie warzywa, mięsa, tofu, grzyby i owoce morza, podsmażone z przyprawami. Zwykle zamiawia się do tego miseczkę pachnącego, gotowanego na parze ryżu. Słowo 'mala' oznacza smak jaki daje pieprz syczuański - nie jest to ostry smak, a taki, co powoduje drętwienie języka i ust. Jest to bardzo dziwne odczucie, właściwie nieporównywalne z wrażeniami z jedzednia czegokolwiek innego. Dla mnie odrobinę przypomina oddzucie jak przy znieczuleniu u dentysty, tyle że trwa tylko parę minut. Przy zamówieniu określa się też pikantność potrawy - tym razem już taką jaką my znamy, pochodząca od papryczek chilli.
Cena dania zależy od ilości i jakości składników - warzywa i tofu najtansze, mięsa i owoce morza najdroższe. Za około 50 zł dwie osoby już się najedzą. Ale jest to stoisko w tzw. food courcie.
Moje ulubione składniki to kiełki fasoli, korzeń lotusa, bambus, ziemniaki, grzyby (nie wiem jak się nazywają) wołowina i chińska kiełbasa.

Ciekawostka: w Singapurze dzielnica chinatown po chińsku nazywa się 牛车水. Kolejne znaczki dosłownie oznaczają: krowa pojazd woda. Wynika to z tego, że wiele lat temu w tym miejscu zapotrywano się w wodę z wozów z wodą ciągniętych przez bawoły. Oczywiście całe miasto zamieszkiwali chińczycy, więc nie było żadnego chinatown.

#ciekawostki #azja #jedzenie #chiny #singapur #jemprzeciez <- mój tag o jedzeniu, głównie azjatyckim
kotbehemoth - Stoisko z daniem znanym jako mala hot pot (麻辣香鍋) w singspurskim chinato...

źródło: comment_Zz4x5bXAfZr1d9CBxEqTpgYHcq4rktJA.jpg

Pobierz
  • 6
  • 0
@thekrepa Właściwie masz rację, ta nazwa co podałem to formalnie błędną nazwa, ale parę razy się z nią spotkałem w kontekście tego dania (i to z ust chińczyków). To jest mala xiang guo - czyli na angielski: mala fragrant pot.