Wpis z mikrobloga

#java #programowanie #naukaprogramowania
Zacznę od tego, że jestem samoukiem i mam bloka w nauce.
Tematy które opanowałem (lepiej lub gorzej, ale zawsze) - lista na końcu żeby nie zaśmiecać.
Za niecałe półtora roku chciałbym zacząć pracę jako junior dev. No i tu pytanie, robić w kółko te tematy żeby je umieć jak najlepiej czy już teraz brać się za frameworki? Jeśli to drugie, to jakie? Nie mam jakichś sprecyzowanych preferencji, na początku chciałbym dostać pierwszą pracę, bo o każdą następną chyba będzie mi łatwiej.


Object-Oriented Programming Concepts
Language Basics
Classes and Objects
Annotations Interfaces
Numbers and Strings
Generics
Packages
Exceptions
Basic I/O
Concurrency (powierzchownie)
Collections
Lambda Expressions
Aggregate Operations
miałem jakieś podstawy z nauki C++ kilka lat temu, ale dotarłem do interfejsów i koniec, odświeżenie i nauka tego co wyżej zajęła mi trochę mniej niż miesiąc (około 26 dni)

Proszę o pomoc i z góry dziękuje (,)
  • 22
@Bruno_: ucz się Javy EE (obecnie to się nazywa EE4J, ale materiałów szukaj pod Java EE), mnóstwo firm ma do utrzymania systemy, które bazują właśnie na czystym EE, niż na springowych wynalazkach. A druga sprawa jak się nauczysz podstaw EE to łatwiej zrozumiesz Springa.
plus, jeśli to będzie JavaEE, to muszę umieć webdev? znam podstawy (baardzo podstawy, w stylu że czytam kod i wiem o co chodzi, HTML i JS


U mnie w pracy (jak pewnie w większości projektów przy JavaEE) frontend to była oczywistość - nawet na rozmowie mnie o niego nie pytali, bo z góry zakładali, że go umiem. Jeżeli nic jeszcze nie ogarniasz to HTML+CSS+liźnij javascript/jquery + ewentualnie jakaś prosta stronka w bootstrapie,
@dog_meat brakuje mi teorii (np. Że string jest immutable - niezmienialny? - nie wiem jak po polsku są niektóre słowa, znam ogólny sens ale uczę się po angielsku w całości i nie wszystko tłumaczę) , mam zamiar przeczytać jakąś gruba książkę żeby się doczytać szczegółów, ale jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie to chyba całkiem nieźle sobie radzę (niedawno zacząłem robić zadania z działu intermediate, słaby to wyznacznik, ale jednak)

@RedWizard wołanie

@
No i tu pytanie, robić w kółko te tematy żeby je umieć jak najlepiej czy już teraz brać się za frameworki? Jeśli to drugie, to jakie?


@Bruno_: Zależy jak się czujesz z tematami które wymieniłeś. Za szybko też nie ma co się brać za frameworki, bo przez nadmiar nowych (i niezrozumiałych) rzeczy można się nieźle zniechęcić.

Ja bym kontynuował dalszą naukę (javy i ogólnie backendu, bo na froncie się słabo znam)
@Bruno_: To co wymienił @doubt jest dobre. Osobiście bym JavaEE nie tykał, to bagno a w Javie projektów jest na tyle dużo że możesz powybrzydzać i nie brnąć w te z EE, tylko Springowe.

Jeśli przerobisz listę którą doubt rozpisał w mniej więcej tej kolejności jak jest to będzie dobrze. Przy nauce webówki nei skupiaj się jakoś szczególnie na HTML CSS i JS, po prostu staraj się zrozumieć jak to się
@teez: @RedWizard: @Myzreal: @doubt: @matwes: @dog_meat: dziekuje wam baaardzo za odpowiedz, nabralem motywacji do dalszej nauki dzieki wam.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy powiniennem korzystać z IntelliJ czy raczej z jakiegoś prostszego IDE które mi nie będzie aż tak ułatwiać pracy? Chodzi mi tu na przykład o pakowanie plików jar lub uruchamianie plików .java, IntelliJ robi to wszystko za mnie, a nie wiem czy tak jest
@Bruno_: ucz sie w intellij. Zawsze to +, że znasz jakieś środowisko i swobodnie się w nim poruszasz. Nikt Ci nie będzie kazał z palca kompilować wszystkiego, bo to bezsensu. Większe projekty mają masę konfiguracji. Ja sam bym pewnie nie skompilował aktualnie niczego ręcznie bez szukania po googlu xD
@teez: IntelliJ jest bardzo popularny. Ale zdarzyło mi się już spotkać firmy, w których się krzywo patrzyli, bo wszyscy tylko Eclipse i Eclipse :) To chyba już przeszłość dziś. Przynajmniej taką mam nadzieję.