Wpis z mikrobloga

@FasolaSzparagowa: Pytanie jest następujące - do czego chciałabyś używać teleskopu?
- Pierwszy nie nadaje się do astrofoto, a jest super prosty w obsłudze i przyjemny jeżeli chodzi o obserwacje wizualne, 10 - cali zwierciadło już całkiem fajne widoki pokaże
- drugi ma montaż paralaktyczny, jak nie zależy Ci na astrofoto to nie opłaca się go brać, montaż paralaktyczny jest o wiele trudniejszy w obsłudze niż montaż azymutalny Dobsona i do tego
@FasolaSzparagowa: Szukaj używanych na giełdach, są za wiele niższą cenę i często w bardzo dobrym stanie :), Spacer po Księżycu to nic jak zobaczysz Galaktykę Andromedy, Mgławice M42 w Orionie, Hantle, Omega, gromady kuliste M13, M15, M2, M3, Gromady otwarte: Plejady, Hiady, Dzika Kaczka, Perseusza, planety: Marsa, Jowisza czy Saturna to wtedy będziesz tylko wyczekiwać na noce, gdy Księżyc schowa się za horyzontem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@FasolaSzparagowa też myślałem, że kupię sobie do obserwacji, po czym po pół roku kupiłem aparat. Na szczęście wybrałem SW z montażem paralaktycznym. Mało widać okiem, aparatem można wyciągnąć cuda.
@mactrix: Co do astrofotografii, to drugi teleskop również się do tego nie nadaje - montaż jest zbyt niedokładny jak na tak ciężką tubę. Oba teleskopy są przeznaczone do obserwacji wizualnych.
@namrab w sumie ja tylko ogólnie pisałem że montaże paralaktyczne do obserwacji wizualnych to zbędny wydatek gdzie Dobson nie dość że tańszy to o wiele wygodniejszy w użytkowaniu, ale dobrze, że są tu ludzie zwracajacy uwagę na detale.
@FasolaSzparagowa ekspertem od refraktorow nie jestem, sam ED80 jest dobrym sprzętem, jednak do niego trzeba jeszcze montaż, ten co w linku jest bez montażu. Ogólnie jest tak, że najlepszy stosunek jakości do ceny jeśli chodzi o początkujących da teleskop systemu Newtona na montażu Dobsona (jeśli poszukujesz dość uniwersalnego sprzetu).