Wpis z mikrobloga

Siedemnasty Prezydent USA – Andrew Johnson
Ur. 29 grudnia 1808 w Raleigh, Karolina Północna, zm. 31 lipca 1875 w Elizabethton, Tennessee
Okres urzędowania: 15 kwietnia 1865 – 4 marca 1869
Partia: do 1868 – Partia Unii Narodowej, później – Partia Demokratyczna

1. Gdy miał trzy lata, jego ojciec zmarł na zawał serca. W domu przyszłego prezydenta się nie przelewało – w wieku dziesięciu lat, wspólnie ze swoim bratem, został wysłany przez matkę do przymusowej pracy w zakładzie krawieckim niejakiego Jamesa Selby’ego, gdzie wg umowy miał pracować do 21. roku życia. Po kilku latach bracia uciekli z zakładu – Selby wyznaczył za ich schwytanie nagrodę w wysokości 10 dolarów (równowartość ponad $220 dziś), ale Johnsonowie już nigdy do niego nie wrócili.
2. Nigdy nie chodził do szkoły – samodzielnie uczył się podstaw pisania i czytania, zaś w późniejszym okresie umiejętności te pomogła mu rozwinąć poślubiona przez niego w 1827 roku Eliza McCardle (para doczekała się piątki dzieci).
3. Wcześnie rozpoczął karierę polityczną – w wieku 21 lat został wybrany do rady miasta Greeneville w Tennessee, zaś w 1834 roku tamtejsza społeczność wybrała go na burmistrza.
4. Jako jedyny senator z Południa utrzymał fotel senatora wobec rozpoczętej w 1861 roku secesji, której był przeciwnikiem – był przez to uznawany przez innych południowców za zdrajcę.
5. Był trzecim z pięciu prezydentów w historii USA nigdy niewybranych na ten urząd – jako demokrata był wiceprezydentem na drugą kadencję u republikanina Abrahama Lincolna (miało to podkreślić jedność kraju wobec trwającej wojny secesyjnej – stąd też panowie w wyborach w 1864 roku startowali wspólnie pod szyldem Partii Unii Narodowej). Przejął stanowisko po śmierci Lincolna, ale nie zdołał uzyskać nominacji swojej rodzimej Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 1868 roku.
6. Mimo przykrych doświadczeń z Jamesem Selbym, Johnson spełniał się w swoim wyuczonym zawodzie krawca – już jako prezydent nosił wyłącznie garnitury uszyte przez siebie.
7. Nie mógł dojść do porozumienia ze zdominowanym przez radykalnych republikanów Kongresem; po zdymisjonowaniu – wbrew Ustawie o długości kadencji – swojego Sekretarza Wojny, Edwina Stantona, wobec Johnsona wszczęto procedurę impeachmentu. W ostatecznym głosowaniu w Senacie do usunięcia prezydenta z urzędu potrzebna była bezwzględna większość 2/3 z 54 głosów – za skazaniem opowiedziało się 35 senatorów, 19 było przeciw; prezydentura Johnsona została więc uratowana przez jeden głos.
8. Za jego prezydentury USA nabyły od Imperium Rosyjskiego Alaskę, płacąc za nią zaledwie 7 200 000 ówczesnych dolarów (ok. $113 000 000 dziś).
9. Nazywano go m.in. Krawcem z Tennessee oraz Sir Veto (zawetował 29 ustaw przyjętych przez Kongres – 15 z jego wet zostało odrzuconych).
10. Zmarł na udar mózgu w wieku 66 lat – zgodnie ostatnią wolą siedemnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych, jego ciało przed włożeniem do trumny zostało owinięte amerykańską flagą, zaś pod jego głowę podłożono kopię Konstytucji USA.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Siedemnasty Prezydent USA – Andrew Johnson
Ur. 29 grudnia 1808 w Raleigh, ...

źródło: comment_VMIrecwmP3uN8lbVji9HJ3qwWUmwwQk5.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@C_MR: Nie była. Czytałem kiedyś jakieś dłuższe opracowanie z którego wynikało że Rosjanie i tak utraciliby Alaskę bo nikogo za bardzo w Rosji ta Alaska nie interesowała. Osadnictwo rosyjskie tam leżało i kwiczało i była to dosłownie kwestia czasu by utratić te tereny. Porażką może być natomiast kwota za którą została sprzedana ale nikt o pokładach złota i innych cennych surowców (poza futrami) nie był wtedy świadomy.
  • Odpowiedz
@Wariner: ad 6. Nawet do dziś zachowano szyld z jego zakładu krawieckiego.

ad 7. Historia jego impeachmentu ogólnie jest bardzo ciekawa. W skrócie to było tak, że od początku pomysł Lincolna wspólnego z nim startu w wyborach nie podobał się działaczom Partii Republikańskiej, ale w obliczu wojny secesyjnej nie chcieli podważać jego autorytetu. Kiedy Lincolna zabrakło, Johnson z miejsca stał się ciałem obcym w łonie rządzącej partii, która tak naprawdę szukała
  • Odpowiedz
@C_MR: na #!$%@? komu alaska? xd żadnych korzyści z tego co mi się wydaje nie przynosi, a wtedy widocznie potrzebowali kasy. Teraz jak będzie im ciasno to sobie "odbiją" hehe jak krym
  • Odpowiedz
  • 7
@theonering: Rozumiem o czym mówisz, ale fakty są takie, że niektóre ciekawostki (zwłaszcza dotyczące tych mniej znanych prezydentów), bez choćby krótkiego nakreślenia kontekstu, mogą być dla wielu niezrozumiałe. Ciężko byłoby składać odcinki z samych „one-linerów”.

W pewnym momencie postanowiłem pójść na kompromis i nie tworzyć wpisów dłuższych niż strona w Wordzie (z metryczką włącznie) - mam zamiar trzymać się tego założenia.

Mimo wszystko dziękuje za opinię i pozdrawiam!
  • Odpowiedz
@C_MR: I jednocześnie ekspercką taktyką USA. Wprawdzie wyszło to po czasie, ale gambling wysokich lotów. Albo szczęście.
@Wariner: Bardzo dobrze, że takie mireczki jak Ty piszą w internecie takie rzeczy. Historia USA pod tym kątem jest mi właściwie nieznana, więc chłonę, jak tylko mogę. Nawet, jeśli 90% uleci z głowy, to i tak coś już będzie mi świtać.
  • Odpowiedz
@Wariner: Szaleństwo Sewarda - jak zwano zakup Alaski - nie okazało sie aż tak durnym posunieciem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dziękuję Ci za tę serię ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz
@Wariner: tak czy siak szacuneczek za serię. A skracanie to też wyzwanie :)
Był tu taki ziomeczek co pisał o znanych malarzach w half-line'ach ;) fajnie to wchodziło.
Wiadomo, kontekst łatwiejszy, albo może kwestia doboru kalibru ciekawostek.
  • Odpowiedz
@Wariner: Kupno Alaski nie było aż takie szalone, Amerykanie wiedzieli o gigantycznych łowiskach na jego brzegach oraz przy budowie linii telegraficznych przy okazji odkryli pewne pokłady węgla, miedzi oraz żelaza. Dodatkowo ten teren dawał im niekontrolowany dostęp do Pacyfiku (sprawa z Nootką nie skończyła się po ich myśli i Seattle było częściowo odcięte przez wyspę Victorii na której były już symboliczne instalacje wojskowe brytyjskiej korony, Hawaje były niepodległym królestwem dosyć silnie
  • Odpowiedz