Wpis z mikrobloga

Czy da się przedstawić problem współczesnej imigracji i konfliktów rasowych w bajce dla 5-latków? Disney udowodnił, że jak najbardziej tak - robiąc zaskakująco dojrzały i lekki dla każdego Zwierzogród (Zootopia).

Bardzo kreatywna animacja. Twórcy przełożyli wspomniane wyżej problemy w krajach Zachodu na świat zwierząt - wszelkie animozje między różnymi gatunkami zwierząt to odzwierciedlenie stosunków białych ludzi z całą resztą. Zwierzogród to takie społeczeństwo europejskie XXI wieku - kiedyś "drapieżne" wobec innych gatunków zwierząt - dzisiaj stara się żyć w harmonii ze wszystkimi. Disney często trafia tutaj w punkt - nie wchodząc w spoilery - i porusza nawet problemy poprawności politycznej.

Oczywiście poza tematyką owa bajka ma mnóstwo innych atutów - to piękna i barwna animacja osadzona w świecie, który z wielką przyjemnością eksplorujemy jako widz. Ponadto to naprawdę zabawna przygoda z fabułą podchodzącą pod thriller - to nie jest przewidywalny film. Jeśli chcielibyście zobaczyć coś, co was wciągnie od pierwszej minuty i po drodze parę razy zaskoczy - "Zwierzogród" to z pewnością świetny wybór.

Nie mniej ogromnym minusem jest dla mnie zakończenie - rozczarowujące, idące całkiem na skróty. Niby to tylko bajka, ale kurczę - przez całą resztę filmu mieliśmy naprawdę dojrzałe podejście do sprawy, a zakończenie jest takie jakieś... na #!$%@? zrobione. Wciąż jednak całość gorąco polecam. 8,5/10
#film #kino #animacja #disney #zootopia #rasizm #waropoleca
waro - Czy da się przedstawić problem współczesnej imigracji i konfliktów rasowych w ...

źródło: comment_CEnn6gvYMg66I4sa3CaqM14vQfMtTJLQ.jpg

Pobierz

Jak oceniasz "Zwierzogród"?

  • Arcydzieło 7.7% (15)
  • Rewelacja 22.2% (43)
  • Bardzo dobry 25.8% (50)
  • Dobry 18.0% (35)
  • Średni 6.2% (12)
  • Słaby 1.5% (3)
  • Bardzo słaby 1.0% (2)
  • Gniot 3.6% (7)
  • Jeszcze nie widziałem/-am 5.7% (11)
  • Nie znam i nie interesuje mnie 8.2% (16)

Oddanych głosów: 194

  • 26
@AdamoEL:

ale zastanawia mnie czemu zawsze biali - ktorzy nie maja zazwyczaj problemow do innych ras

Na tej samej zasadzie można stwierdzić, że każda inna rasa nie ma problemu do innych ras.
A poza tym, nie zależy mi na oczernianiu rasy białej (sam do niej należę xd), ale zależy mi na faktach i poprawności historycznej, bo w tym wypadku opinia w stylu "bo tak mi się wydaję" nie mam najmniejszego znaczenia.
@kacio0 nie jest to rasim pokroju wyzwisk "white trash", ogolnie ludzie w nyc zachowuja sie... jak ludzie. Kazdy ze soba zyje i wspolistnieje. Pakistanczyk z hindusem moga byc partnerami biznesowymi, tak sam jak Zyd z Palestynczykiem, Francuz z Brytyjczykiem. O takie male rzeczy chodzi, ale glownie tylko od dwoch grup - chinczykow i wiadomo kogo. Ale wiadomo, stanowi to mniejszosc. Niemniej kilkadziesiat osob w ciagu dnia sie spotka, takze wiesz
@AdamoEL: Więc widzisz, że chodzi o mniejszość (którą oczywiście należy tępić) i problem rasizmu wobec białych nie jest wcale taki rażący.
Poza tym biali zawsze mieli większą siłę przebicia niż inni i tak to się ułożyło.
@AdamoEL: P.S. Film nie pokazuje, że biali ludzie są rasistami, a raczej pokazuje jak krzywdzące są uprzedzenia od jakiejkolwiek rasy w jakiejkolwiek rasy kierunku.
@kacio0 no... nie. Nie zgodze sie totalnie. Na plaszczyznie tej co ja egzystuje czyli klasa srednia powiedzmy ta kwestia nie jest prawie w ogole widoczna. I przyznam, ze dziala w dwie strony czasami, niemniej glownie w stosunku do bialych. Ale zobacz co masz np w UK - staze tykko dla nie bialych. Szkolenia tylko dla nie bialych. Czarne oskarzaja bialych producentow ze molestowali tylko biale kobiety o rasizm.

Najgorzej na swiecie ma