Wpis z mikrobloga

Jak dobrać silniki osi Z do Mendel 90? Stepsticki zwykle mają prąd maksymalny 2A, a silniki często mają ponad 1A. Z tego co widziałem, to oba silniki osi Z podpina się do jednego stepsticka. Rozumiem, że po prostu daje się na pojedynczy silnik mniejszy prąd niż ten maksymalny i nie przeszkadza to za bardzo w jego pracy?
#druk3d #drukarki3d #majsterkowanie #diy
  • 5
@Antwito: i tak co byś nie kombinował, skończy się tym że dasz jakikolwiek dostępny silnik nema17 200 lub 400 kroków/obrót, i tyle ;) Oś Z w zasadzie się nudzi, wszystko się nadaje.
A potem na stepskicku ustawisz prąd adekwatny do silnika.
A i jeszcze jakie silniki polecacie brać? Zapewne brał używane Nema 17, ale zwykle ciężko znaleźć info o momencie obrotowym, za to zawsze jest prąd maksymalny. Rozumiem więc, że mogę się tym parametrem kierować zamiast momentem? 1.2A do osi i 1.4 A do extrudera będzie okej?
@hrumque o, w tym samym czasie dodałem jeszcze komentarz :D Zastanawiam się właśnie na jaki prąd brać. Z tego co widzę to prąd jest wprost proporcjonalny do ceny, a nie chce przepłacać
@Antwito: zależy w czym używane.
W drukarkach 3d silniki maja o tyle ciężkie życie, że przeważnie są wielokrotnie przekraczane naciski na ich oś (czy to przez naciąg paska, czy przez docisk w extruderze, jeśli jest bez-przekładniowy), więc łożyska z czasem lubią się kończyć... A stare silniki ze starymi łożyskami skończą się dużo szybciej, nowy silnik kosztuje z ~10$ u chińczyka, a szajs na allegro 20-30zł, warto to oszczędzać?