Wpis z mikrobloga

Katedra światła podczas dziewiątego kongresu partii, Niemcy 1937.

„Zjazd Pracy” (Reichsparteitag der Arbeit). Hasło odnosiło się do redukcji bezrobocia. Ten zjazd był szczególnie godny uwagi, za sprawą zaprojektowanej przez Alberta Speera katedry światła. Były to 152 reflektory ustawione dookoła Zeppelinfeld, które rzucały pionowe słupy światła w niebo i symbolizować miały ściany budynku. Na wiecu obecny był japoński książę Chichibu, brat cesarza Shōwa, który miał osobiście spotykać się z Hitlerem, by wzmocnić stosunki między Japonią a Niemcami. Materiał filmowy nakręcony podczas zjazdu dodano do filmu Nürnberg Festliches."

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu #niemcy #myrmekochoria
myrmekochoria - Katedra światła podczas dziewiątego kongresu partii, Niemcy 1937.

...

źródło: comment_tFQfGlx0BHG4cHFX7kIzJITOrO6MaSFz.jpg

Pobierz
  • 19
@myrmekochoria: I właśnie takie akcje oraz ogromne flagi na budynkach, cała ta otoczka ...wizualna przy okazji rożnych uroczystości miała utwierdzać w przekonaniu o wielkości i wyjątkowości narodu. Wszystko mówiło "budujemy 1000 letnią Rzeszę która będzie najwspanialszym krajem na świecie. Patrzcie co już osiągneliśmy". Tak to odbieram.
@xertiz: Z tym, że jednostka miała sobie w ten sposób uzmysłowić ważnośc tego wyższego celu to się zgodzę ale jakoś nie mam takich odczuć patrząc na to zdjęcie. Ja bym bardziej powiedział, że chodziło o podniesienie poczucia dumy ( bycia obywatelem, należenia do narodu w tym wypadku) niż poczucie bycia kimś małym i nieistotnym. Ale to tylko moje odczucia.
@paperipapo Nie było takiej możliwości, Niemcy byli potęgą już dluuugo przed wojną (a może od zawsze?), przecież Amerykanie na początku narzucili im takie limity produkcji że przez pierwsze 3 lata się nie odbudowywali prawie wogole. Wszystko się rozbijało o odbudowę zniszczonej Europy, Amerykanie obliczyli (czego nie było trudno zauważyć) że Europa nie podniesie się bez Niemiec bo Francja sama nie da rady, podczas gdy Niemcy byli silnikiem napędowym Europy nawet gdy na