Wpis z mikrobloga

Nawiązując do wpisu @goedenavond

Willa Tugendhatów w Brnie – luksusowy dom jednorodzinny w Brnie, dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Willa została zbudowana w latach 1929-1930 dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety w północnej części Brna, leżącego na Morawach w Czechach. Wkrótce stała się symbolem architektury modernistycznej.

Budynek stanowi przykład awangardowej architektury okresu międzywojennego. Budynek zrealizowano w usztywnionej ścianami stalowej konstrukcji szkieletowej, co stanowiło nowość w budownictwie mieszkaniowym. Znajduje się on na rozległej działce (ok. 2000 m²) o dużym spadku terenu. Architekt wykorzystał topografię i zbudował trójkondygnacyjny budynek, którego wejście od strony ulicy prowadzi na najwyższą kondygnację, niższe zaś otwierają się w stronę ogrodu. Zaaranżował wnętrze, osiągając dużo wolnej przestrzeni i dochodzącego światła. Całość wyposażenia domu została zaprojektowana przez Miesa oraz Lilly Reich. Jeden z typów foteli zaprojektowanych dla Tugendhatów jest nadal produkowany. Willa utrzymana jest w formach modernizmu i pozbawiona wszelkich ornamentów, jednak wnętrze nie pozostało surowe ze względu na użycie naturalnych materiałów wzorzystych, takich jak onyks i rzadkie drewno tropikalne (głównie mahoń). Onyksowa ściana jest częściowo półprzezroczysta i zmienia wygląd wraz ze zmianą intensywności promieni słonecznych. Architekt stworzył wspaniały widok z willi, który stanowi także integralną część wnętrza.

Koszt wybudowania willi był bardzo wysoki ze względu na niecodzienną metodę konstrukcyjną, luksusowe materiały, nowoczesną technologię ogrzewania i wentylacji itp. Ten wielki budynek łączy w sobie elegancką prostotę oraz funkcjonalność.

Rodzina Tugendhatów, którzy byli Żydami, opuściła Czechosłowację w końcu lat 30. w obawie przed nazistami i nigdy do kraju nie powróciła, osiedlając się w Szwajcarii. Dom po II wojnie światowej był wykorzystywany do różnorodnych celów, m.in. jako salki gimnastyczne oraz rządowy ośrodek wypoczynkowy. W 1992 r. w tym miejscu spotkali się przedstawiciele Czech i Słowacji w federacyjnej wówczas Czechosłowacji, którzy rozmawiali o jej podziale. Obecnie budynek należy do skarbu państwa.

W roku 2001 willa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W latach 2010–2012 została poddana kompleksowej restauracji.

(Wikipedia)

Wiecej zdjec :

https://divisare.com/projects/341037-ludwig-mies-van-der-rohe-alexandra-timpau-villa-tugendhat

#design #modernizm #architektura #sztuka #ciekawostki

Mam ją zamiar odwiedzić w najbliższych miesiącach
Pavlo88 - Nawiązując do wpisu @goedenavond 

Willa Tugendhatów w Brnie – luksusowy ...

źródło: comment_L87aUoVof1U1MR4m7tno0ids7U0OT9n4.jpg

Pobierz
  • 4