Wpis z mikrobloga

Świetny wywiad z Ronenem Bergmane, #4konserwy już oczywiście zakopały i nazwały faceta kłamcą bo nieściśle podał nazwę nagrody którą dostała jego matka. Tak jakby jego po 90 latach facet miał dokładnie pamiętać rok i rodzaj jakiejś nagrody szkolnej, która dostała jego zmarła matka.

Cała ta historia tego dziennikarza i reakcje na jego pytanie, pokazują, że coś poszło w tym kraju mocno nie tak. Facet opowiada po prostu zwykłe faktu: Polacy donieśli na członków jego rodziny gestapo. Jaka jest odpowiedź? Histera, szaleństwo, festiwal hejtu i rzucania błotem w niego. I to w tym hejcie nie biorą udziału wyłącznie aanonimowi hejterzy, ale także dziennikarze TVP i mediów prawicowych.

Cała sprawa pokazuje jak mocny jest antysemityzm i fanatyzm w Polsce. Dramatyczny jest ten brak jakiejkolwiek empatii i agresja.

Fragmenty wywiadu

Ronen Bergman: Moja wypowiedź była emocjonalna i dlatego tak zabolała mnie odpowiedź waszego premiera. Zero empatii, nie powiedział nawet, że jest mu przykro z powodu cierpienia, które przeżyła moja rodzina. Zresztą opowiedziałem tę historię tylko po to, żeby pokazać kontekst dla ustawy o IPN. Moja osobista rola nie jest ważna, podobne historie przeżyła masa Żydów, którzy ocaleli. Nawet dzisiaj zatrzymało mnie na ulicy w Tel Awiwie kilkanaście osób, żeby podziękować za to, co powiedziałem.

OKO.press: Jak często mama opowiadała ci o Holokauście? Bardzo rzadko. Starała się chronić nas przed tymi wspomnieniami, nie zatruwać nam dzieciństwa. Z pojedynczych wypowiedzi wywnioskowałem, że przed wojną była w Polsce szczęśliwa: miała psa Lalusia, chodziła do przedszkola, lubiła swoje koleżanki, dostała nawet nagrodę za postępy w nauce polskiego. Ale to wszystko przesłonił Holokaust i zdrada polskich przyjaciół i sąsiadów. Już nie miało znaczenia, że dobrze mówiła po polsku.

Niechęć mamy do Polaków tłumaczyłem sobie wojenną traumą. Ale wydarzenia ostatnich tygodni pokazują, że ona i jej pokolenie mieli rację – w Polakach wciąż tkwi antysemityzm. To wiadro pomyj, które wylało się na mnie od czasu Monachium, to doszukiwanie się kłamstw w historii, jaką opowiedziałem o mamie… To obrzydliwe.

Przeraziła i zasmuciła mnie odpowiedź premiera Morawieckiego, ale jeszcze bardziej to, co wydarzyło się później – komentarze polityków, prawicowych dziennikarzy i zwykłych Polaków. Gdy patrzę na moje konto na Facebooku, na Twitterze, to mam wrażenie, że nic się w waszym kraju nie zmieniło – ta fala polskiego antysemityzmu jest wprost nie do wiary!

Aż nie chce się wierzyć, że te działania są spontaniczne. Może to zorganizowana kampania nakręcana przez wynajętą firmę PR-ową lub służby specjalne? Ktoś za to płaci. Nie wiem, kto to jest, ale te osoby są gotowe na wszystko, żeby osiągnąć swój cel.

OKO.press: A polskie władze?

Jestem pewien, że premier Morawiecki się nie przejęzyczył, używając słowa „sprawca”. Wystarczy spojrzeć na kontekst i całą wypowiedź. On doskonale wiedział, co mówi.

https://oko.press/ronen-bergman-mama-miala-racje-polakach-wciaz-tkwi-antysemityzm/

#neuropa #polityka
  • 24
@Andreth: wyjątkowe zasługi ma tu bloger matka kurka, znany skądinąd. Nie dam linka do jego antysemickiego ścieku, ale to on pokraczną angielszczyzną z Google Translate, trochę poprawioną przez córkę (jak sam się przyznał), atakował Bergmana i innych na TT i zagrzewał swoich czytelników do "walki", i dalej to robi. To on wymyślił te pierdoły o kłamstwach Bergmana, albo mu ktoś podesłał. Niewyobrażalne bagno ( ͡° ʖ̯ ͡°)
i co z tym robisz?


@19_85: Poczekaj, aż ta gniot-ustawa wejdzie w życie, będzie zabawa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tymczasem w ciągu ostatniego miesiąca byłam na dwóch kontrdemonstracjach przeciwko nacjololo, pod Pałacem Prezydenckim i pod MSZ. Podpisałam się pod dwoma listami otwartymi. Przedtem jeszcze pomogłam przygotować kilka wzorów ulotek (w tym z antyrasistowskimi i antynacjonalistycznymi cytatami z JP2, idą jak woda).

Naprawdę, jest co robić i
Dobra fajnie, tylko ja pytam po raz kolejny - w jakim celu pan Bergman zadał to pytanie i jakiej odpowiedzi na nie oczekiwał?


@kuziu13: zadał pytanie czy będzie karany. Więc może zadał to pytanie by się dowiedzieć czy był karany i poznać opinie premiera na ten temat?
Niech Żydzi dalej tworzą takie filmiki


@kuziu13:

A polscy nacjololo niech rzucaja się bezmyślnie na każdą prowokację, bez cienia zastanowienia się, czemu nikomu nie znana organizacja wypuszcza film rzekomo dla publiczności amerykańskiej o 10:00 rano czasu polskiego i czemu od razu jest bardzo szeroko propagowany w polskim internecie.

Dobra fajnie, tylko ja pytam po raz kolejny - w jakim celu pan Bergman zadał to pytanie i jakiej odpowiedzi na nie oczekiwał?
@Andreth: ale rozumiesz tez ze jako państwo nie mamy kasy zeby im oddać za te bezspadkowe #!$%@?? I ze Izrael jest państwem ksenofobiczno rasistowskim?
ale rozumiesz tez ze jako państwo nie mamy kasy zeby im oddać za te bezspadkowe #!$%@??


@19_85: Ogarnij się. Tak konkretnie, to jakim "im"? Izrael z takim żądaniem wystąpił? Czy jakieś fundacje które występują z takimi żądaniami (wolno im, Ameryka to wolny kraj, różne fundacje chcą różnych rzeczy) od kilkudziesieciu lat?

I co to ma wszystko wspólnego z rzucaniem się jak idioci na prowokacje? Na razie wszem i wobec udowadniacie, że
@Andreth: Prowokacja mówisz? Ok. To może słynne spalenie kukły Żyda we Wrocławiu, również było prowokacją? To skoro tak, to po co był ten cały raban wokół tego aktu i dlaczego jego autor został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, skoro to też mogła być "tylko" prowokacja?
A co do naszej reakcji na owy film. No tak, najlepiej w ogóle nic nie robić i udawać, że wszystko jest super
@Andreth:

Nie "spiski", tylko działanie rosyjskiej agentury. Które jest takie samo od czasów "Protokołów mędrców Syjonu", zmieniają się tylko środki techniczne. Akurat ślady łap Putina widać od początku w tej akcji z ustawą o IPN. Naiwnością byłoby sądzić, że rosyjscy agenci działaja intensywnie w calej Europie i w USA, a akurat Polska jest od nich wolna.


tak tak rosyjska agentura, putin kazał zaakceptować ustawę yhym XDD najgorsza rzecz jaką spotkała internet