Wpis z mikrobloga

@4lord: Ok, polecam:

Dla laików "Najczęstsze pytania o protestantyzm" Mateusza Wicharego. Jest za darmo na Legimi do pobrania w wygodnym formacie, a cała pierwsza część "Protestanci a katolicyzm i chrześcijaństwo" odpowiada w przystępnej formie, co tak właściwie protestanci mają do katolików.

Dla ambitniejszych dowolną pracę z okresu Reformacji, choćby "Mały Katechizm" Lutra, "Artykuły Szmalkadzkie", "Obronę Wyznania Augsbusrkiego" albo "Wesminsterskie Wyznanie Wiary".

Dodam, ze zarzuciłem z przekory, bo ciężko się prowadzi się
@4lord: a co do modlitwy przez zmarłych czy świętych czy obrazów czy rzeźb czy papieży czy kogokolwiek, bardzo ładnie podsumowane to jest w podanej przeze mnie książce:

"Jedynie Chrystus jest Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, obdarzającym przebaczeniem grzechów, Duchem Świętym, dostępem do Boga jako do Ojca oraz wiecznym życiem w Bożej rodzinie, czyli zbawieniem. Łacińska nazwa tej zasady (funkcjonująca w okresie Reformacji i do dziś − w teologii) to solo Christo
@TheTostu: Mnie najbardziej ciekawi to, że protestantyzm nie uznaje istnienia takiego miejsca, jakim jest czyściec, a Luter w swoich tezach głosił coś zupełnie innego(teza 16, 17, 71) (17. Zdaje się być, że duszom w czyśćcu potrzeba zmniejszenia bojaźni i pomnożenia miłości.) - Wiem, że potem zmieniał swoje poglądy już po tym sławetnym przybiciu tez do drzwi, ale wtedy czymże było jego natchnienie w kiblu?
W kwestii modlitwy za zmarłych polecam fragment
@4lord księgi machabejskie i księga syracha została dodana do biblii przez kk, nie bez powodu nawet sam kk nazywa je deuterokanonicznymi. księga mądrości i barucha też zostały dodane.
@4lord:

Mnie najbardziej ciekawi to, że protestantyzm nie uznaje istnienia takiego miejsca, jakim jest czyściec, a Luter w swoich tezach głosił coś zupełnie innego


Luter nie jest prorokiem ani papieżem protestantów, to po prostu był człowiek, którego działania doprowadziły do tego, że ludzie głoszący tezy biblijne sprzeczne ze stanowiskiem KK wreszcie nie byli zabijani i paleni na stosie jak Hus czy mordowani przez cesarskich żołnierzy Waldensi.

Wiem, że potem zmieniał swoje