Wpis z mikrobloga

Mamy na wypoku eksperta od szeroko pojętej instalacji "Smart"?
Dokładniej - ktoś próbować postawić w domu/mieszkaniu centralkę na RPi/Arduino, podłączyć do tego oświetlenie w całym domu, czujniki wilgoci, ruchu i oświetlenia, grzejniki i jeszcze kilka pierdół? To wszystko spiął w jeden system sterowany z tabletu?

Szukam takiego magika, który poprowadzi za odpowiednią opłatą mnie za rączkę, pomoże postawić taki serwerek na Node JS (nie ogarniam za bardzo jeszcze) i to wszystko zrobić tak jak się zrodziło w mojej głowie? Temat na już :-)

Nie, nie chcę gotowego rozwiązania za x tys. z firmy y. Chcę się jak najwięcej przy tym projekcie nauczyć, żeby później móc sobie dopisać to i tamto.

Nie, nie chcę dyskutować "po co". Po prostu chcę i już :-)

#smarthome #wroclaw #remontujzwykopem #raspberrypi #arduino
  • 22
@Vexis: problem jest w tym, że każdy komponent zależy od Twojego domu.
Mój koleżka ma w mieszkaniu termostat, który steruje kaloryferami, gdy ja mam zwykle kaloryfery z zaworami. On żeby sterować temperaturą w pokoju może się podpiąć do termostatu, bądź go zmienić. Ja muszę zamienić zawór na elektrozawór.
@trapist_e: Okey, własnie dlatego szukam kogoś, kto przyjdzie i powie czego się nie da, co się nie będzie opłacało itd :) Chociaż wydaje mi się, że odpowiednia ilość serwomechanizmów jest w stanie obsłużyć wszystko :D
@trapist_e: Nauka jest dla mnie bezcenna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@adas_miauczynski: Chcę pożenić:
- sterowanie temperaturą,
- sterowanie oświetleniem,
- sterowanie gniazdkami,
- czujniki wilgoci w łazience i kuchni,
- dwie kamery,
- rolety zewnętrzne (muszę przerobić manualne na automatyczne),
- czujniki ruchu,
- czujniki oświetlenia,
- wysyłanie/odbieranie SMSów (sterowanie zdalne SMSem, komunikaty)

i pewnie jeszcze o czymś zapomniałem, ale mniej więcej tyle.
@trapist_e: Tzn mamy wylew wody, dostaje SMSa z info, że tak się stało i że woda została automatycznie odcięta.
Druga kwestia to sterowanie - wychodzę z domu, zapomniałem wyłącznik urządzenia w gniazdku x, wysyłam SMSa "{specjalny kod} {numer/kod gniazdka} {0} i gniazdko się wyłącza :-)
@Vexis: U mnie w mieszkaniu na ten moment mam spięte: sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, gniazdkami, czujniki wilgotności i temperatury, czujniki ruchu. Sterowanie SMSem nie ma sensu, można to rozwiązać o wiele lepiej, z poziomu apki w telefonie. Jakbyś potrzebował pomocy przy konkretnych problemach, to wal na PW. Temat jest dosyć rozległy :-)
Co do tego SMSa to kiedyś w pracy rozkminiałem podobny temat i myślę, że to najmniejszy problem to zrealizowania :)
Sterowanie będzie jedynie z poziomu tabletu, który będzie "stacjonarny". Paranoja nie pozwala mi robić tego z poziomu apki w telefonie używanym na co dzień.

Tak czy inaczej szukam kogoś na tyle ogarniętego, żeby to poprowadzić i przy okazji mnie uczyć co i jak, żebym mógł potem to rozwijać we własnym zakresie.

@
@trapist_e: Oj, no. Jestem typem, który nie ma na telefonie apki własnego banku w obawie przed tym, że została napisana przez kilku studentów i jest dziurawa.
Wstępnie zakładam, że każdy potencjalnie może chcieć mnie oszukać, a już na pewno jak prosi o skan dowodu osobistego itd.

Taka moja wada fabryczna, nie naprawisz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vexis: domoticz, z-wave moduł do raspberry + radio 433mhz, sonoff, dużo Google i da radę ;)
Homebridge możesz się zainteresować tez ;)