Wpis z mikrobloga

Dlaczego tylko w #usa z krajów wysoko rozwiniętych ponad 80% deklaruje się jako osoby wierzące, a ponad 40% regularnie uczestniczy w nabożeństwach? Dlaczego ponad 50% ludzi urodzonych po 2000 roku chodzi regularnie do jakiegoś kościoła, gdzie współczynnik ten dla ludzi urodzonych w latach 81-99 to tylko 23%? Dlaczego takiej samej sytuacji nie obserwuje się w Niemczech, Francji czy UK? Orientuje się ktoś i mógłby szerzej o tym napisać?

#niemcy #francja #uk #ciekawostki #kiciochpyta #religia
  • 8
Z moich znajomych ze stanów to większość jest wierzących ale to tak solidnie.


@wojtuswww: Właśnie też to zauważyłem jak tam byłem. Lekarze, którzy oddają 2/3 swojej pensji Kościołowi. Miasteczka, gdzie wszyscy mieszkańcy w niedziele są w kościele. Wspólne spotkania poświęcone wierze. I mnóstwo innych przykładów. W Polsce czegoś takiego nie widziałem.
@manbty66: podstawowa sprawa jest taka, że Ameryka jest w sporej części baptystyczna. I myśle, że ich obecność podbija statystyki. A te wszystkich protestantów pakują do 1 worka. W każdym razie powody dlaczego kościół u baptystów podbija statsy:
1. Nie ma mszy, jest tylko nabożeństowo, które składa się z zazwyczaj z krótkiej modlitwy, śpiewaniu i chwaleniu Pana oraz nauczaniem pastora (która jest najdłuższym elementem). Dzięki innej formie niż w KK, taka forma
Może dlatego że historia USA jest stosunkowo krótka a ich patriotyzm jest scisle powiazany z religią ,,In God We Trust,, to w USA nie jest tylko slogan. Europejskie kraje maja bogata historię i nie potrzebują już tego religijnego spoiwa.