Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
W sumie teraz wzięło mnie na myślenie...

Według wykopkow komunizm jest zły, kapitalizm jest dobry.

Czyli ludzie którzy są bardziej skłonni ku kapitalizmowi są bardziej respektowani przez wykopkow.

Z drugiej strony jest wielki hejt na wyzysk Januszy biznesu.

Czyli jeśli prowadzę działalność, w której wykorzystuje pracowników, łamie ich prawa, skupiam się tylko na czerpaniu zysków dla siebie czyli zgodne z tendencją która panuje w Polsce i jest nazywana kapitalizmem, to w takim razie będzie dla wykopkow dobry czy zły?

#przemyslenia #kiciochpyta #polityka #komunizm #kapitalizm
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mistrz_tekkena: Oczywiście że definicja jednakże doszło do sytuacji gdzie została ona zatarta, a nowa definicja została stworzona przez ludzi którzy stanowią większość.

W ten sposób definicja książkowa nie ma żadnego sensu ponieważ nikt jej nie zna.
@Jaracz_Joint

Oczywiście że definicja jednakże doszło do sytuacji gdzie została ona zatarta, a nowa definicja została stworzona przez ludzi którzy stanowią większość.


Coś na potwierdzenie? Zwłaszcza słów kluczowych: "została zatarta", "ludzi stanowiących większość". Bo póki co mamy dalej tylko pustosłowie losowego wykopersa.

Podpowiem, że społeczeństwo to więcej niż środowisko w którym się obracasz. ( ͡º ͜ʖ͡º)
jeśli prowadzę działalność, w której wykorzystuje pracowników, łamie ich prawa, skupiam się tylko na czerpaniu zysków dla siebie czyli zgodne z tendencją która panuje w Polsce i jest nazywana kapitalizmem,


Ale nie myl kapitalizmu z działalnością przestępczą czy wyzyskiem.

Kapitalizm to system gospodarczy oparty na prywatnej własności środków produkcji i w konsekwencji czerpania z nich zysku, oraz na swobodnym obrocie dobrami w ramach wolnego rynku.
Wszystko co wychodzi poza te ideę nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mistrz_tekkena: ciężko mi przytoczyć wszystkie wpisy gdzie spotkałem się z takim sposobem myślenia, nie prowadzę takiej analizy. Mój post opiera się tylko na osobistych obserwacjach, czy zawsze rozmowy na wykopie muszą zostać sprowadzane do debat naukowych czy rozprawy sądowej gdzie mają być przytaczane dowody?

Kolejna chora tendencja na wykopie, cokolwiek napiszesz to "ŹRÓDŁO DAWAJ MI TU JUŻ"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@FlaszGordon: sęk w tym że definicja swoją drogą, a wiedza społeczeństwa oraz ich własne doświadczenia swoją.

Wszędzie da się zauważyć stwierdzenia że kapitalizm jest dobry ale każdy narzeka, że źle się żyje ponieważ właściciel firm prowadzą wyzysk który ma na celu tylko bogacenie się samego właściciela i zero inwestycji w rozwój firmy czy też podwyższenia płac adekwantnie do włożonego wysiłku i starań.

Dlatego chciałem uzyskać zdanie innych osób, jednakże ci nie
@Jaracz_Joint: wykopki tak jak większośc współczesnych społeczeństw pierwszego świata są za zbalansowanym kapitalizmem. Socjalnym kapitalizmem.
Czyli za zasadniczo wolnym rynkiem, konkurencji i wszystkimi zasadami kapitalizmu, ale z obrożą by nie polecieć za bardzo.
Są tu też anarchiści jak i socjaliści. Szczerze to więcej widzę liberalnych kapitalistów niż soc kap. Ale to moje zbiasowane spojrzenie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Naxster: W końcu, szczerze dziękuję za normalną odpowiedź gdzie wyrażasz po prostu swoje zdanie, nie sądzę aby było to ogromnym wyzwaniem.

Też zauważyłem dążenie do zmieszanego kapitalizmu i socjalizmu ale wydaje mi się, że w żadnym kraju europejskim nie było i nie ma prawdziwego kapitalizmu gdzie faktycznie nie ma żadnych zapomogów od Państwa i każdy obywatel jest zdany na siebie ale ma zapewnione duże ilości miejsc pracy z wynagrodzeniem pozwalającym na
sęk w tym że definicja swoją drogą, a wiedza społeczeństwa oraz ich własne doświadczenia swoją.


@Jaracz_Joint: Jeśli jakaś zgraja trolli zacznie nazywać niebieski kol. zielonym to ludzie z "doświadczenia" będą "wiedzieć", że to zielony ?

Po to się tworzy definicję aby było wiadomo o co chodzi.
że w żadnym kraju europejskim nie było i nie ma prawdziwego kapitalizmu


@Jaracz_Joint: źle pojmujesz kapitalizm. to jest "umbrella term" jedynie ogólna idea. Idea wolności posiadania środków produkcji, wolnego rynku, konkurencji i samosterowania. Nie widzę za bardzo jaki to miałby być "prawdziwy kapitalizm". Bardziej prawdziwy jest liberalny czy anarcho? A może właśnie socjalny bo bardziej wypośrodkowany?
Zasadniczo kłócisz się czy bardziej koci jest kot w łaty czy cały czarny. Kot to
ponieważ ten nie płaci mu adekwantnie do wykonywanej pracy


@Jaracz_Joint: Każdy człowiek na ziemi tak uważa. No może poza piłkarzami z najwyższych lig. Bo każdy chciałby zarabiać więcej i myśli, ze jest lepszy niż jest. Nawet są to nazwane w psychologii rzeczy.
Ja uważam, ze są dwie płace
- ile praca jest warta dla społeczeństwa
- ile praca jest warta na wolnym rynku
I powinno się zarabiać wyższą z tych dwóch.
eśli jakaś zgraja trolli zacznie nazywać niebieski kol. zielonym to ludzie z "doświadczenia" będą "wiedzieć", że to zielony ?


@FlaszGordon: tak. Tak działa język. Masz #!$%@? w majtach? To ktoś kilka wieków temu byłby zdziwiony czemu nosisz sznur w majtkach. Bo tak działa język, ewoluuje.
@Naxster: Jak najbardziej.
Język się zmienia, ewoluuje...

Tempora mutantur et nos mutamur in illis.

~ translacja "Czasy się zmieniają, a my razem z nimi"

Masz potrzebę?
"potrzeba" - pragnienie czegoś, chęć zaspokojenia niedoboru => niegdyś "bitwa"

"rzeźba" - dzieło sztuki, kształt czegoś => niegdyś "rzeź" , "mordowanie się"

"zbożny" - wypływający z szlachetnych pobudek => niegdyś "dostatni", "obfitujący w bogactwo"

"miasto" - duży i gęsto zabudowany teren => niegdyś równoznacznik słowa