Wpis z mikrobloga

Chciałbym przypomnieć wszystkim ludziom świętującym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, że miało ono miejsce prawie 2000 lat temu.

Jezus to nie Tammuz, który co roku umiera i na wiosnę w okolicach równonocy zmartwychwstaje. Okres poprzedzający zmartwychwstanie Tammuza był smutnym okresem opłakiwania (takie nasze gorzkie żale), o czym wspomina księga Ezechiela:

I rzekł do mnie: "Czy widzisz, synu człowieczy, czemu się oddaje w ukryciu każdy ze starszyzny domu Izraela w tajemnej komnacie? Mówią oni bowiem: "Pan nas nie widzi. Pan opuścił ten kraj"". I rzekł do mnie: "Zobaczysz jeszcze gorsze obrzydliwości popełniane przez nich". Następnie zaprowadził mnie do przedsionka bramy świątyni Pańskiej, mieszczącej się po stronie północnej, a oto siedziały tam kobiety i opłakiwały Tammuza I rzekł do mnie: "Czy widzisz, synu człowieczy? Zobaczysz jeszcze większe obrzydliwości od tych". (Ez 8:12-15)


Od dawna wiedziałem, że tzw. święta wielkanocne to najbardziej zsynkretyzowane święta w chrześcijaństwie, ale nie wiedziałem, że aż tak bardzo. Generalnie można tutaj znaleźć wszystko, całkowity miszmasz: jajko jako symbol odradzającego się życia, zająca jako symbol płodności, święcenie pokarmów - zwłaszcza tych uznanych przez Boga za nieczyste (szkodliwe), a w centrum tych świąt, oczywiście dies Solis (dzień słońca, niedziela) - nijak nie wynikający z Biblii. Zwieńczeniem tego wszystkiego jest okrzyk "wesołego alleluja", które jest zlepkiem niepasujących do siebie słów.

#katolicyzm #protestantyzm #biblia #wielkanoc #chrzescijanstwo
  • 7
@ajron_men: A co robił Kościół żeby zmusić pogan do przejścia na chrześcijaństwo? Ustanawiał święta chrześcijańskie w dni świąt pogańskich. Więc większość twoich "spostrzeżeń" wynika z twojej niewiedzy.
@ajron_men Boże Narodzenie to samo. 25 grudnia to perskie Sole Invictus, Dzień Słońca Niepokonanego, bodajże cesarz Konstantyn w 372 roku je ustanowił. Wcześniej "świętowano" pod koniec listopada. Zdobienie choinki to chyba najbardziej popularny przykład przejęcia tradycji pogańskich.

W ramach ciekawostki świątecznej, wg najnowszych badań naukowych, Jezus zginął 15 kwietnia 39 r. Urodził się między 23 listopada 6 r. p.n.e. a 3 grudnia 4 p.n.e.

@Mis_Kudlacz: święta tzw. Bożego Narodzenia również są ściśle powiązane ze świętami słonecznymi, a konkretnie z datą przesilenia zimowego, kiedy to słońce zaczyna górować/zwyciężać nad ciemnością (dzień staje się dłuższy). Rodziły się wtedy różne bóstwa (także słoneczne): Mitra, Ozyrys, Dionizos, Attis. Ciekawym faktem jest to, że dwie daty 25 grudnia i 6 stycznia (Ozyrys) po dziś dzień dominują, jak daty narodzenia Chrystusa (choć nie ma nic o świętowaniu takiego dnia w Biblii).